Dikkat! Bu Testleri Geçemezseniz Ehliyetinizi Geri Alacaklar

Dikkat! Bu Testleri Geçemezseniz Ehliyetinizi Geri Alacaklar

Trafik sigortasında tavan fiyatların belirlenebilmesi için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Sigorta şirketleri, bu doğrultuda Hazine Müsteşarlığı ile birlikte, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden sürücülerin ceza puanlarını talep ettiler, ancak Emniyet Genel Müdürlüğü düşünülenden daha farklı sistem önerdi.

Karmaşık Testlere Hazır Olun

Sözcü gazetesinin haberine göre, yılda 3 kez ve daha fazla kaza yapan 10 bin 600 kişi belirlenecek. Bu seçilen insanlar psikoteknik teste tabi tutulacaklar. Yapılacak olan psikoteknik test, araç sürücülerinin güvenli bir biçimde araç kullanmalarını sağlayan algı, hafıza, muhakeme ve dikkat gibi zihinsel becerilerini detaylı bir şekilde ölçümleyip, gereken değerlendirmeleri yapabiliyor. Bu test aynı zamanda, sürücülerin psikomotor yetenek ve becerileri de takip edebiliyor. Kısaca sürücülerin motor refleksleri, bedensel tepki süreleri, el, ayak hareketleri anlık tepki zamanları da değerlendiriliyor.

Testi Geçene Kadar Test Yapmaya Devam

Sonuç olarak, bu sıralı testleri geçemeyen sürücü vatandaşların ehliyetlerine el konulacak. Bir daha ehliyet sahibi olarak araç kullanmaları için yeniden bu testleri geçmek zorunda kalacaklar. Vatandaşlar testlerde takılırlarsa, bu testleri başarılı olana kadar alabilecekler. Bu yöntem kullanılarak,  kazaların önemli oranda azalması hedefleniyor, öte yandan şu anda prim tavanı konulan trafik sigortasında, yeniden serbest piyasaya geçiş için bir fırsatın oluşacağı da düşünülüyor.

Tüm bu yeniliklerin, kesin olarak ne zaman uygulamaya konacağı henüz kesinleşmiş değil.

Ehliyet Sınav Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Yeni Nesil Ehliyetler Nasıl Alınır?

Ehliyet Mobil Uygulama Oluyor ve Telefonlara Geliyor

YORUMLAR