Dikkat! Facebook Messenger’dan Fidye Yazılım Bulaşabilir

Dikkat! Facebook Messenger’dan Fidye Yazılım Bulaşabilir

Bu sene en çok ve en hızlı yayılan fidye yazılımlarından olan “Locky”nin Facebook Messenger üzerinden hızla yayılmaya başladığı belirlendi.

Fidye yazılımları kullanıcıların iflağını kesen tehditlerin başında geliyor. Bu yazılımlar, bulaştıkları bilgisayarda bulunan dosyaları şifreleyerek kullanılmaz hale getiriyor ve şifreyi çözmek için kullanıcılardan para talep ediyorlar. Facebook Messenger yoluyla Locky’nin hızla yayıldığının tespit edildiği bildiriliyor.

Locky fidye yazılımı nasıl çalışıyor

Kullanıcılara Facebook Messenger üzerinden bir görsel gönderiliyor. Bu görsel görüntülenmek istendiğinde kullanıcılar sahte bir Youtube sayfasına yönlendiriyorlar ve tam bu anda eksik bir tarayıcı eklentisi olduğu konusunda uyarı alıyorlar. Bu uyarı kurbanın bilgisayarına fidye yazılımı tarayıcı vasıtasıyla yüklemesine yol açıyor. Facebook ve Google bu konuda kullanıcılarını uyarıyor ancak yine de Facebook Messenger üzerinden gelecek olan mesajlara dikkat etmek gerekiyor. Nereden geldiği belli olmayan, anonim ve ilgi alanınıza hitap etmeyen gönderileri kesinlikle takip etmemiz gerekiyor.

Uzmanlar bu noktada güncel antivirüs yazılımları ve sosyal medya uygulamaları kullanılmasını tavsiye ediyor.

YORUMLAR