Dikkat! Her An Telsim'e Borcunuz Olduğuna Dair Uyarı Alabilirsiniz

Dikkat! Her An Telsim'e Borcunuz Olduğuna Dair Uyarı Alabilirsiniz

Telsim 10 yıllık alacaklarını tahsil etmeye başladı. 2006 yılında TMSF'ye devredilen Telsim'e borcu olanlara icra takibi tebligatları gelmeye başladı.

1994 ile 2006 yılları arasında faaliyet gösteren GSM operatörü Telsim’e borcu olanlara hukuk bürolarından uyarı mektupları gönderiliyor. Telsimden gelen uyarı mektubu şu şekilde düzenlenmiş;

“Telsim’e olan borcunuzun ödenmediği tespit edilmiştir. Sizi Telsim olarak ödeme yapmaya davet ediyoruz. Ödeme yapmayı kabul etmediğiniz takdirde, icra takibi başlatılacaktır…”

Eğer böyle bir uyarı mektubu aldıysanız ya da alan birini tanıyorsanız, mağdurların yasal yollarla karşı koyma hakları saklı. Ancak tüketicilerin çoğunun abonelik borçlarını ödemeye çalıştıkları da gelen haberler arasında.

Telsim’e olan eski borçların sorgulanabilmesi için "telsimeborcumbitsin.com" adında bir internet sitesi de hazırlanmış, ancak bu web sitesi şu anda hizmet veremiyor. Sıklıkla kontrol etmekte fayda var. Bu arada Tüketici Mahkemeleri’ne de taşınan bu tartışmalı durum, 10 yıllık zamanaşımı süresi açısından tüketici derneklerinin de tepkisini çekiyor.

Ne olmuştu?

GSM operatörü Telsim’e Uzan Grubu'nun borçlarından dolayı 2004 yılında TMSF tarafından el konulmuştu.  2005 yılında ihaleyle Vodafon’a satılan şirket 2006 yılından itibaren bu isim altında hizmetine devam etmeye başlamıştı. Telsim’in tüm varlıkları, lisans hakları ve baz istasyonları Vodafone'a geçmiş olsa da Mayıs 2006 tarihine kadar olan tüketici borçları Vodafone’a devredilmemişti.

Tüketici dernekleri Telsim’in 15 yıldır var olan bir şirket olmadığını, zaman aşımının 10 yıl ile sınırlı olduğunu ifade ederek, bu tip uyarı mektubu alanların uyarılara itibar etmeyerek icra dairelerine itiraz etmeleri gerektiğinin altını çiziyorlar. 

YORUMLAR