Dikkat: Instagram Polisi Devriyede

Dikkat: Instagram Polisi Devriyede

Amerika’da polislerin sahte hesaplar açarak suçluların sosyal ağlarda takip edilebilmesine, Instagram için de onay çıktı. Daha önceleri yaşanan “suç mahalli” sosyal ağ paylaşımlarını takip etmek için alınan bu karara göre, Amerika’da  Instagram hesaplarına da artık polis de bakabilecek.

Sosyal medyanın otorite tarafından gizliden ya da şeffaf bir şekilde takip edilmesini en iyi tecrübe eden ülkelerden biri olan Türkiye için bu haber çok bir şey ifade etmeyebilir. Ancak ifade özgürlüğünün bu kadar ön planda olduğu ABD’de de artık tüm sosyal hesaplar polis denetimine tek tek teslim oluyor. Twitter, Facebook ve benzeri tüm ağlar narkotik, FBI, CIA tarafından izlenebiliyor. Ama Instagram bir ilk

Amerika’da bu kararın alınmasına sebep olan olay ise, bir seri hırsız olan Daniel Gatson’un her hırsızlığını anında Instagram’da paylaşmasıyla alındı. Hırsızlığı nasıl yaptığına kadar tüm detayları paylaşan Gatson otoritelere “pes” dedirtmiş olacak ki savcı New Jersey polisine Instagram’da sahte hesap açarak suçluları takip izni verdi.

Gatson’un paylaştığı resimler delil olarak kullanılmak üzere dosyalandı ve suçlunun evine bu sayede bir baskın düzenlendi. Gatson evde sakladığı çalıntı eşyalardan kurtulmaya çalışırken suçüstü yakalandı. Duruşmada Gatson, insan haklarını ve kişisel mahremiyetin ihlal edildiğini savunsa da, yargıç olay anında yapılan bu tür paylaşımların son derece kesin kanıt olduğuna karar verdi ve suçluyu mahkum etti.

Bu dava bir emsal olarak gösterildi ve polis Instagram üzerinde sahte hesaplar açmaya hak kazanmış oldu. 

Sosyal Medya Yazılımlarıyla Gelişmeleri Kaçırmayın!

SMİT Summit - Sosyal MedyaBir Devrimdir!

Rakamlarla Sosyal Medya (İnfografik)

YORUMLAR