Dikkat, iPhone'lara Gelen Esrarengiz Bir Mesaj Tüm Cihazı Kilitliyor

Dikkat,  iPhone'lara Gelen Esrarengiz Bir Mesaj Tüm Cihazı Kilitliyor

iPhone’lara gelen, düzensiz ve manasız bir dizine sahip karakterlerden oluşan bir mesaj, uygulamaların kilitlenmesine ve telefonun yeniden başlatılmasına yol açıyor. Apple, hiçbir anlamı olmayan bu karakter dizisinin sırrını çözmeye çalışıyor. 

"effective. Power لُلُصّبُلُلصّبُررً ॣ ॣh ॣ ॣ 冗" karakter dizisinden oluşan mesaj, alındığında anda iPhone iMessage uygulaması çöküyor. Problemin giderilmesi için telefonu tekrar açıp kapatmak gerekiyor. iPhone 5 ve iPhone 6 serilerinin bazılarında bu önlem de bir süre işe yaramıyor. Telefon süresiz iptal olabiliyor.

Mesajın hiçbir anlam ifade etmeyen yapısı Apple’ı zora soktu. Yarısı İngilizce, yarısı Arapça ve geri kalanı da farklı karakterlerden oluşan mesaj, birden bire iMessage ile geliyor. O sırada başkasıyla yazışmıyorsanız telefonunuzu kilitliyor ve iMessage uygulamasını çalıştırmıyor. Açma ve kapama yapmak bile bazen bir işe yaramıyor. Birkaç girişimden sonra telefonu tekrar eski haline döndürmek mümkün olabiliyor.

Apple hafta başından beri bu sıkıntıyı çözmeye çalışıyor ancak henüz olumlu bir haber gelmedi.

Uyarıyoruz, bu mesajı şaka olsun diye sakın arkadaşlarınıza göndermeyin. Zaten gönderirseniz de telefonunuzun etkileneceğini de hatırlamak isteriz. 

Google Güvenlik Soruları Hiç Bir Şekilde Güvenli Değil

Android Platformunda 2.8 Milyon Minecraft Oyuncusu Tehlikede

Dikkat: Rombertik Kötücül Yazılımı Saptandığı Anda Diskleri Siliyor

YORUMLAR