Dikkat! iPhone'unuz Hacklenmiş Olabilir

Dikkat! iPhone'unuz Hacklenmiş Olabilir

Eğer bir iPhone'a sahipseniz ve telefonunuz kendi kendine jailbreak durumu yaşıyorsa, bir şeylerden şüphelenme zamanı gelmiş demektir. Ancak paniğe gerek yok. Alman bir güvenlikçinin geliştirdiği uygulama size doğruları söylüyor.

Çoğu kişinin güvenli olması nedeniyle iPhone telefonlar aldığı biliniyor ancak, son günlerde ortalıkta gezen haberler aslında iPhone'ların sanıldığı kadar güvenli olmadığını ortaya koyuyor. Hatta iPhone 6'nın Touch ID kilidinin sadece oyun hamuruyla açılması büyük yankı uyandırmıştı. Kısaca her nasıl olursa olsun iPhone'ları hacklemek imkansız değil. Eğer telefonunuzun hacklenip hacklenmediğini bilmek istiyorsanız Alman bir güvenlikçinin geliştirdiği System and Security Info adlı uygulama işinizi görecektir.

Alman güvenlik araştırmacısı Stefan Esser'in geliştirdiği uygulama, iPhone'unuzun jailbreak'li olup olmadığını kontrol ederek size söylüyor. Bu sayede arka planda çalışan ve sizden veri çalan bir uygulamanın çalışıp çalışmadığı hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Artık tüm ödeme ve haberleşme işlemlerini telefonlardan yaptığımız düşünülürse bu uygulamanın hayat kurtarıcı olduğu da söylenebilir.

iPhone'um Hacklendiyse Ne Yapmam Gerekir?

Uygulamayı telefonunuza kurduğunuzda iPhone'unuzun sizin müdahaleniz dışında jailbreak'li olduğunu görürseniz bir sorun var demektir. Bu durumda telefonunuzu güvenlik yazılımlarıyla taramanız ve bilmediğiniz programları kaldırmanız şüphelerinizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Bazen arka planda çalışan programlar olabileceğini de hesaba katarsak, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz kesin çözüm olabilir.

iPhone telefonlarda casusluk yapılması Android telefonlara göre daha zor. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Telefonunuzda bir güvenlik programı bulundurmanız faydalı bir seçenek olabilir.

iPhone 7 Tasarımı 3D Modellemesiyle Karşımızda

iPhone 8'in Yapım Aşaması A11 Çekirdeklerinin Üretimiyle Başladı

YORUMLAR