Dikkat! Kaçak Telefon Kullanıyor Olabilirsiniz

Dikkat! Kaçak Telefon Kullanıyor Olabilirsiniz

Akıllı telefon pazarında kaçak telefonların piyasada farklı yöntemlerle sürülmesinin önü alınamıyor. Yüksek özelliklere sahip telefonları parça parça getiren kaçakçılar ölü IMEI'lerle telefonları pazarlıyor.

Teknolojinin hızlı gelişmesi ilk etapta cep telefonlarını etkiliyor ve telefonlar gün geçtikçe daha işlevsel özelliklere sahip oluyor. Hal böyle olunca da telefonların fiyatları ve vergileri tavan seviyelerine ulaşıyor. Bu telefonları daha ucuza elde etmek isteyenler, kaçak telefonlara yöneliyorlar. Böylece yüksek özellikli telefonlar vergi ödenmeden kullanılıyor ya da satılıyor. Vergi kaçakçılığının inanılmaz boyutlara ulaşmasıyla birlikte  MOBİSAD (Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği), işin ciddiyetini ifade etmek için bir rapor hazırladı.

Raporda kaçakçılık yöntemlerine değinen MOBİSAD; çarpıcı rakamlara ulaşan telefon kaçakçığı sonucu ülkeye getirilen cihazlara BTK'daki ölü IMEI numaraların işlendiğine ve böylece telefonların çalışması sağlandığına dikkat çekti. Rapora göre, Türkiye'ye yıllık kaçak getirilen telefon sayısı 4 milyonu geçiyor. Bu sebepten dolayı devletin günlük vergi kaybının 10 milyon TL olduğuna da dikkat çekiliyor.

Telefon kaçakçılığı yöntemleri

Parça Parça İthalat: En çok tercih edilen yöntemlerden birisi telefonları parça parça ülkeye sokmak. Parçalar "yerli üretim" bahanesiyle ülkeye giriş yapıyor ve parçalar ülke içerisinde birleştirilerek satışa hazır hale getiriliyor. IMEI kaydı için ise BTK'ya başvuru yapılıyor ve sadece bandrol ücreti ödenerek işlem tamamlanıyor. Bazı iyi niyetli(!) firmalar ÖTV ödemesi de yapıyor. Pazarın yüzde 50'sinin bu şekilde olduğu tahmin ediliyor.

Ölü IMEI'ler: Kaçak ürünlere BTK'nın ölü IMEI numaraları kodlanıyor ve telefonların Türkiye'de çalışmaları sağlanıyor. Bu şekilde telefonlar vergiden muaf olarak satışa sunuluyor.

Ucuz Göstererek İthal Etmek: Fiyatı 640 TL'nin üzerindeki telefonlar düşük faturalandırılarak 160 TL gibi cuzi tutarlar üzerinden vergilendiriliyor. Bu yöntem genellikle pahalı telefonlarda tercih ediliyor.

Android Virüsü Sizin Nerede Olduğunuzu Takip Ediyor

Apple Avrupa'dan Sonra Japonya'da da Vergi Cezası Yedi

YORUMLAR