Korsan Windows Kullanıyorsanız WannaCry Kurbanı Olabilirsiniz

Korsan Windows Kullanıyorsanız WannaCry Kurbanı Olabilirsiniz

Korsan Windows sürümleri, Hindistan, Çin ve Rusya'da WannaCry'ın daha fazla yayılmasına yol açtı.

Kurbanların bilgisayarlarını kilitleyerek, bu kilidini açmak için 300 dolarlık Bitcoin'e kadar ücret talep eden kötü niyetli fidye yazılımı Wannacry, Çin ve Rusya'da da hızla yayılıyor, bunun sebebi olarak bu ülkelerde torrent sitelerinden indirilerek PC'lere kurulmuş korsan Windows 10 yazılımları işaret ediliyor. Yeni gelen haberlere göre, korsan işletim sistemi kullanan PC'ler bu ransomware yazılımından en hızlı etkilenen sistemler oluyorlar. Çin ve Rusya'nın yanı sıra Hindistan'da, bu yazılımın Asya kıtasında hızla yayılmasına korsan kullanılan işletim sistemlerinden dolayı ön ayak oluyorlar.

Geçen sene Software Alliance, Çin'deki bilgisayar kullanıcılarının yüzde 70'inin lisanssız yazılım çalıştırıyor olduğuna dikkat çekmişti. bu listede Rusya yüzde 64 ile ikinci, Hindistan' da yüzde 58 ile üçüncü sırada yer alıyordu. İşte WannaCry, Asya ülkelerinde bu ülkelerden başlayarak hızla yayılmaya devam ediyor. Bunun sebebi olarak da lisanssız kullanılan yazılımlar sorumlu tutuluyor.

Engadget'ın haberine göre, özellikle Çin'de prestijli üniversiteler ve büyük şirketler bile bilgisayarlarında korsan Windows kullanıyorlar. Ülkedeki 40 bin kurum, hatta polis karakolları ve devlet kamu kurumları bile hem eski hem de korsan Windows işletim sistemleri ile donatılmış durumda. Bu durum Rusya ve Hindistan'da da böyle.

WannaCry'nin bu ülkelerde yayılmasının sebebi, korsan OS kullanımı ve işletim sistemi yazılımı için her hangi bir ödeme yapmama dürtüsü olarak gösteriliyor. Haber, bu zihniyet değişmediği sürece benzer tehditlerin çok daha hızlı yayılabileceğinin altını çiziyor.

Windows XP'ye Gelen WannaCry Güncellemesinde Sorun Çıktı

WannaCry'ın Arkasında ABD Güvelik Kurumu (NSA) Şüphesi

Küresel Korsan Avı Başladı! Yeni Saldırılar da Bekleniyor.

YORUMLAR