Dikkat! Mobil Cihazlara Önemli Bluetooth Uyarısı

Dikkat! Mobil Cihazlara Önemli Bluetooth Uyarısı

Akıllı cihazlarımızda "Bluetooth" teknolojisini sıklıkla kullanıyoruz. Özellikle bluetooth kulaklıklarla beraber, bu teknoloji son zamanlarda oldukça tercih edilir oldu. Ancak, bluetooth kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

Ars Technica teknoloji sitesi, popüler olan bu yöntemle beraber, mobil cihazlara yönelik tehditlerin arttığına dikkat çekti. Yayın, saldırganların bluetooth kullanarak bir mobil cihazın kontrolünü ele geçirebilen bir güvenlik açığı keşfetti. Bu açık, Bluetooth seçeneği açık olan cihazların 10 metre mesafeden kullanıcısının haberi olmadan uzaktan erişilmesine olanak tanıyor.

Bu tehdit, saldırganların mobil cihazlarla eşleşirken izin istemelerine ve doğrudan onay beklemeksizin bağlanabilmelerine olanak tanıyor. Yani, bu tip korsan bir erişim, kullanıcılara herhangi bir onay seçeneği sunmuyor. Böylece kullanıcılar bağlantının farkına bile varamıyorlar.

Blueborne adı verilen bu yöntem, aslında çok yeni bir saldırı biçimi değil, ancak Ars Technica'nın haberine göre yönteme karşı alınması gereken önlemler artık daha güncel. En faydalı yöntemse mobil telefonların güvenlik yazılımlarının bir an önce güncellenmesi.

Özellikle Android mobil cihaz sahiplerinin güvenlik uygulamalarını gözden geçirmeleri tavsiye ediliyor. Apple kullanıcılarının da gerekli güncellemeleri yapması önemle belirtiliyor.

Aşağıdaki video, bu tehdidin Android cihazlarda nasıl çalıştığını gösteriyor.

Google, Android Güvenlik Güncellemesi Gelen Cihazların Listesini Yayınladı

Android Daha Sık Güncellenecek

YORUMLAR