Dikkat! Odaklanmak Beynin Daha Hızlı Öğrenmesini Sağlıyor

Dikkat! Odaklanmak Beynin Daha Hızlı Öğrenmesini Sağlıyor

Bilim insanlarının son araştırmalarına göre, beyninizi odaklayarak daha iyi hale getirebilirsiniz.

Dikkat  vermenin öğrenmek üzerindeki etkisi uzun yıllardır tartışma konusu. Bir teoriye göre, dikkat etmek kritik bilgileri ortaya çıkarmada çok büyük bir etken. Örneğin bir orkestra içerisinde keman sesine odaklanmak, keman üzerindeki ses düzeyini artırmayı ve duymayı kolaylaştırır. Diğer bir yaklaşıma göreyse, bu odaklanma kemanın sesini arttırmaz, diğer seslerin kısılarak kemanın sesinin ön planda kalmasını sağlar.

Soru şu: Bu dikkat denkleminin hangi bölümü öğrenme için daha önemli? Bunu anlamak isteyen San Diego’da bulunan Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, çok eğlenceli bir bilgisayar oyunu oynayan 12 kişi üzerinde bir deney gerçekleştirdiler. Bilim insanları deney sonucunda, beynin nasıl oynanacağını öğrenirken görsel işleme merkezinde (görsel korteks) faaliyeti arttırdığını buldular. Tıpkı kemanı ayırt etmek için keman sesini arttırmak gibi.

Fakat katılımcılar oyuna alıştıktan sonra bu yüksek odaklanma halinin geçtiğini gözlemleyen bilim insanları, daha otomatik olan bu fazın beynin dikkat etmesi gereken şeyleri ince ayarladığını, temel olarak orkestranın geri kalanı üzerinde ses seviyesinin kısılması teorisi de kabul edilmiş oldu.

Öğrenim için bu iki aşamanın da önemli olduğunu savunan araştırmacılar, görsel sistemlerimizin değişiklikleri algılamak için ince ayarlanmış olduğuna dikkat çekti. Ancak öğrenme gerçekleştiğinde, bu dikkat vermenin azaldığını belirten bilim insanları, beynin performansının da bu ölçüde düştüğüne dikkat çekiyor. Bilim insanları, beynin daha iyi öğrenmesi için araştırmalarını sürdürüyor olsa da kısaca diyebiliriz ki, odaklanmaya devam etmek öğrenme hızını önemli ölçüde arttırıyor.

Bilim İnsanları Aç Kalmanın Beyne İyi Geldiğini Keşfetti

Bilim İnsanları HIV Virüsünü İlk Kez Yok Etti!

YORUMLAR