Dikkat, Siber Korsanlar Türkiye Gündemini Kullanarak Para Sızdırıyorlar

Dikkat, Siber Korsanlar Türkiye Gündemini Kullanarak Para Sızdırıyorlar

Özellikle gündemi sıcak olan Türkiye’de siber suçların sayı ve nitelik bakımından yükselişe geçtiği konusunda bir uyarı yapıldı.

İnternet kullanıcılarının bu suçlara karşı daha bilinçli ve dikkatli olması gerektiği açıklaması yapıldı. İzmir Yaşar Üniversitesinden yapılan uyarıya göre, siber suçlular internet kullanıcılarının ilgisini çekmek, sahte sitelere yönlendirmek veya virüslü dosyaları indirmelerini sağlamak için gündemdeki manşetlerden faydalanıyorlar.

Yapılan uyarıda bilgisayar korsanlarının ülke gündemini yakından takip ettikleri ve sıcak gelişmeleri yalan yanlış manşet linkleriyle paylaştıkları ifade edildi. Korsanlar son günlerde “seçim anketi", "IŞİD 50 kişiyi öldürdü" gibi merak uyandıran manşetler taşıyan kısaltılmış adresleri, özellikle sosyal medyada ve e-posta yoluyla paylaşıyorlar. Bu linkleri tıklayan ya da paylaşan kullanıcılar kimlik hırsızlığı yapan siteleri ya da kötücül yazılımları da paylaşmış ve bilgisayarlarına indirmiş oluyorlar.

Yapılan uyarıda bilgisayar korsanlarının "cryptolocker"adı verilen bir “ransomware" yazılımdan faydalandıkları da anlatılıyor. Bu yazılım sosyal medyada tıklanan ya da e-posta kutusuna gelen "seçim anketi" veya "telefon faturası" görünümündeki eklenti dosyaları ile cihazlara bulaşıyor. "Cryptolocker" cihazlardaki verileri şifreleyerek kullanılamaz hale getiriyor. Korsanlar daha sonra şantaj yaparak şifreyi kaldırmak için fidye talep ediyorlar. 

Bilgisayarınızdan Fidye İsteyen Yazılımlar: Ransomware

PC Oyuncuları Dikkat: Yeni Bir Tehdit Yazılımı Paranızın Peşinde

YORUMLAR