Dinozorların Soyunu Tüketen Gök Taşının Sırları Açığa Çıkıyor

Dinozorların Soyunu Tüketen Gök Taşının Sırları Açığa Çıkıyor

66 milyon önce Meksika Körfezine düşen gök taşının yarattığı krater olduğu düşünülen Chicxulub bölgesinde yapılan incelemelerde ilginç bulgularla karşılaşıldı.

Dünya ile çarpıştıktan sonra iklim değişmelerine, depremlere ve zincir volkanik tepkimelere sebep olan gök taşının düştüğü tahmin edilen Chicxulub kraterinde doğal doku bozulmasından başka bir iz bulunamıyordu. Ancak son gelen haberlere göre, ABD ve İngiltere'den bilim insanları, gök taşının etki merkezinde bazı yeni bulgulara rastladılar. Meksika Körfezi ve Yucatan Yarımadası'nın bir bölümünü içine alan 200 kilometrelik Chicxulub Krateri'nde yapılan sondajlarda, bilim insanları yerin bin 300 metre altından çıkardıkları tortul kaya örneklerinde nikel miktarında belirgin artış olduğunu tespit ettiler. Bu buluş "Dinozor Krateri" olarak anılan bölgede nikel bulunmasının tek başına gök taşının kalıntılarına dair kanıt olmayacağını kaydeden bilim adamları, dünya üzerinde nadir olarak görülen ve genelde dinozorları yok ettiği düşünülen göktaşının kalıntısı olduğu varsayılan iridyum elementinin varlığının göstergesi olabileceği belirtildi.

Dünyaya çarptığında başta dinozorlar olmak üzere yaşayan canlı türlerinin yüzde 75'ini yok eden gök taşının neden bu kadar büyük bir faciaya yol açtığı hala gizemini koruyor. Bu konudaki teorilerden biri gök taşının içerdiği metallerin dünyanın atmosferini zehirlediği. Bu noktada iridyum kalıntıları da bu teoriyi destekliyor gibi görünüyor.  

YORUMLAR