DirectX 11.2 Sadece Xbox One ve Windows 8.1 İçin Yayınlanacak

DirectX 11.2 Sadece Xbox One ve Windows 8.1 İçin Yayınlanacak

Microsoft'un bir yandan yeni konsolu Xbox One için çalışmaları hızla sürdürdüğü, bir yandan da Windows 8'in yeni kardeşi Windows 8.1'i kullanıcılar için tercih edilebilir hale getirmek için büyük gayret gösterdiği ortada. Ancak Microsoft'un daha önce pek çok defa yaptığı gibi yine eski Windows sürümleri için bazı yeni ürünlerine destek vermemesi kullanıcıları kızdıracak gibi görünüyor.

Zira Microsoft'un bu sene tanıttığı DirectX 11.2, içerisinde "Tiled Resources" adlı yeni bir teknoloji ile geliyordu ve ekran kartı belleği ile aynı zamanda sistem belleğinin de kullanılabilmesini sağlayarak büyük performans artışı sağlıyordu. 3 GB'lık dokuların bile sadece 16 MB ekran belleği ile görüntülenebilmesini sağlayan bu özelliğin pek çok oyuncunun ağzını açık bıraktığı kesin.

Elbette yeni DirectX sorunları gidererek ve düzeltmeler gerçekleştirerek diğer yönlerden de daha performanslı bir ara katman olmaya aday. Ancak DirectX 11.2'yi kullanabilmek için Windows 8.1 kullanma ya da Xbox One satın alma zorunluluğunun getirilmesi oyuncuları pek de memnun etmeyecek. Zira pek çok bilgisayar kullanıcısı Windows 8.1'e geçiş yapmak istemiyor ve Windows 7'nin kullanımı hala yüksek düzeylerde.

Şimdilik bu mecburiyetin Windows 8.1 kullanımını yahut Xbox One satışlarını ne kadar arttıracağına dair bir veri yok ancak önümüzdeki aylarda bunu net bir şekilde görebileceğiz.

Windows 8.1 Kurulum Rehberi

YORUMLAR