Discord Irkçılara Baltayı İndirdi

Discord Irkçılara Baltayı İndirdi

Günümüzün en yaygın olarak kullanılan sesli iletişim servisi Discord geçtiğimiz günlerde Amerika'da yaşanan ırkçılık temelli olarlardan sonra bu tür yaklaşımlara izin vermeyeceğini gösteren bir eylemde bulundu. 

Hatırlanacağı üzere Virginia eyaletinin Charlottesville kentinde beyaz üstünlüğünü savunan gruplar gösteri düzenlemiş, bunun sonucunda bu gruplara karşı yürüyüşler yapılmıştı. Fakat ırkçı görüş destekçileri kendilerine karşı gösteri yapan ırkçılık karşıtı insanların arasına araba ile dalarak 1 kişinin ölmesine, 19 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu. Olayın görüntüleri internette paylaşılmış ve büyük tepki almıştı.

Bu olaydan sonra Discord ekibi, kendilerine gelen raporlara dayanarak ırkçı görüşün AltRight adlı internet sitesine bağlı olan sunucuları kapattı. Bu sunucuların AltRight.com tarafından Haziran ayı içinde açıldığı belirtiliyor. Ayrıca Charlottesville olaylarıyla ilişkili hesapların da banlandığı bilgisi paylaşılmakta. Discord ekibi, durumu Twitter üzerinden "Sevin, nefret etmeyin. " mesajıyla duyurdu:

Bu ırkçı grıplarının tutumlarına karşı teknoloji dünyasında farklı firmalardan farklı tepkiler veriliyor. İnternetin en büyük hosting firmalarından olan GoDaddy de Charlottesville olayını destekleyen sitelerin alan adlarını iptal etmişti.

GoDaddy, Charlottesville Saldırısını Öven İnternet Sitesinin Alan Adını İptal Etti

Discord, Teamspeak'ten Sonra Skype'ın Tahtına da Göz Dikti

YORUMLAR