Disney, Uygulamalarıyla Çocukları Takip Ettiği İddiasıyla Davalık Oldu

Disney, Uygulamalarıyla Çocukları Takip Ettiği İddiasıyla Davalık Oldu

İnsan böyle bir iddiayı çocukların göz bebeği Disney kahramanlarına yakıştıramıyor. Ancak, ateş olmayan yerden de duman çıkmıyor. Disney şirketi 42 oyunuyla çocukların kişisel bilgilerini topladığı ve bu bilgileri ebeveyn rızası olmadan reklam verenlerle paylaştığı iddiasıyla makemeye verildi.

Disney iddia edilen bu uygulamaları kullanıp, çocukların mobil telefon ve tabletlerinde dolaşıp internet sitelerini ve konum adreslerini saptayarak, çocukların internet alışkanlarını reklam amaçlı kullanabiliyormuş. Şirketin bu davranışı fark edilince, Disney kendini "gizlilik ihlali" iddialarıyla karşı karşıya buldu.

İddialar, Disney’in 1999 yılında ABD Kongresi’nden geçen 'Çocukların Çevrim İçi Gizliliğini Koruma Yasası'nı (COPPA) ihlal ettiğini işaret ediyor. Davacılar, oyunların çocukları izinsiz takibinin engellenmesini ve davaya ilişkin tüm tazminat taleplerini yetkili mahkemelere ilettiler bile.

Elbette Disney, bu iddialar karşısında sessiz kalmadı. Şirket davacılara, "Disney'in sağlam bir COPPA uyum programı var. Çocuklar ve aileler için oluşturulan Disney uygulamalarında sıkı veri toplama ve kullanma politikaları sürdürüyoruz. Şikayet, COPPA ilkelerinin temel bir yanlış anlaşılmasına dayanıyor ve mahkemede bu eylemi savunmayı umuyoruz." şeklinde bir yanıt verdi.

Disney Filmlerinin VR Sürümleri Sihirli Dünyalar Vaat Ediyor

Disney Stüdyoları Irkçı Esprilerinden Dolayı PewDiePie ile Bağlarını Kopardı

YORUMLAR