Disney'den Netflix Kullanıcılarına Kötü Haber

Disney'den Netflix Kullanıcılarına Kötü Haber

Disney, geçtiğimiz aylarda kendi çevrimiçi yayın platformunu oluşturacağını açıklamış ve bu nedenle 2019 yılında Netflix’le bitecek olan sözleşmesinin uzatılmayacağını bildirmişti. Netflix, anlaşmalı olduğu en önemli partnerlerden biri olan Disney’i kaybetmenin şokunu henüz atlatamamışken, aldığı yeni haberle bir şok daha yaşadı.

Netflix, her ne kadar Türkiye’deki telif sorunu nedeniyle yeterli içeriğe sahip olamasa da, dünyanın önde gelen çevrimiçi yayın platformlarından birisi konumunda. Geçtiğimiz aylarda Disney’in kendi çevrimiçi yayın platformunu oluşturma kararı sonrası, 2019’dan sonra Walt Disney ve Pixar filmleri Netflix’ten çekilecek. Bununla birlikte Marvel ve Star Wars filmlerinin yayın haklarının Netflix’te kalma ihtimali vardı.

Netflix’in umutları Disney CEO’su Bob Iger’ın açıklamasıyla son buldu. Iger, 2019 yılından sonra Marvel ve Star Wars filmlerinin yalnızca, Disney’in kendi çevrimiçi yayın platformunda izlenebileceğini açıkladı.

Iger, Disney'in uygulama için orijinal film ve diziler hazırlamaya zaman ve para harcadığını da belirtti. Disney stüdyoları, 2019 yılında piyasaya çıkması planlanan uygulama için dört ila beş orijinal film üretecek.

Disney’in çevrimiçi yayın platformu, 2019 yılında piyasaya çıkacak ve Disney’in elindeki bütün orijinal dizi ve filmler yalnızca bu servis üzerinden izlenebilecek. Ayrıca Disney’in yayın haklarını elinde bulundurduğu Pixar, Lucasfilm ve Marvel gibi önemli stüdyoların filmlerini izlemek istiyorsanız, Disney’in servisine üye olmanız gerekecek.

Netflix’in şu an orjinal içerik olarak ürettiği iki Marvel dizisi bulunuyor. Bunlar, The Defenders ve Daredevil. Şirket yaptığı açıklamada her iki dizinin de çekimlerine devam edileceğini bildirdi. Yalnız, bu dizilerin Marvel evrenin bir parçası olduğu düşünülürse, Netflix’ten çekilme ihtimallerinin oldukça kuvvetli olduğunu da belirtelim.

Netflix kullanıcıları, 2019’a kadar Marvel ve Star Wars filmlerini izleyebilecekler. Hatta bazı eski filmlerin 2020 yılına kadar kalma ihtimali de bulunuyor.

Söz konusu ayrılık açıklamasının ardından Netflix'in hisselerinde yüzde 3.9'luk bir düşüş yaşanmıştı. Bakalım Netflix hisseleri, Disney cephesinin yeni açıklamasından sonra nasıl bir tepki verecek?

Netflix Nedir, Nasıl Kullanılır, Ne Gibi Avantajları Var? İşte A’dan Z’ye Netflix Dosyası

Güneş Tutulması Netflix'e Hiç Yaramadı!

Netflix 100 Milyon Abone Barajını Aştı

YORUMLAR