Diyabet için Umut Saçan Yeni Bir Tedavi Yöntemi Bulundu!

Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları diyabet hastaları için umut kaynağı olabilir. 

Diyabet için Yeni Bir Tedavi Yöntemi Bulundu

Washington Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları diyabet hastaları için umut kaynağı olabilir. 

Yeni Bir Tedavi Yöntemi Bulundu

Türk Diyabet Vakfı verilerine göre ülkemizde en az 11 milyon kişi diyabet hastası. Mevcut durumda en yaygın tedavi hastalığın kontrolünü sağlayacak bir diyet ve gerekli durumlarda düzenli insülin atılımları ile gerçekleşiyor. Buna karşın oldukça yakın zamanda daha güçlü bir tedavi ile karşılaşmamız mümkün olabilir.

Washington Üniversitesi bünyesinde Jeffrey Millman liderliğinde gerçekleştirilen yeni bir araştırma, kök hücre tedavisi ile birlikte diyabetin tedavisinin mümkün olabileceğini işaret ediyor. Yine de bu noktada bazı ufak pürüzlerin olduğunu bilmek gerekiyor.

Öncelikle söz konusu araştırmanın deney fareleri üzerinde denendiğini ve olumlu sonuçlar alındığını belirtleim. Buna karşın bu tedavinin insanlar üzerinde denenmesi için belirli başlı kritik testlerin gerçekleşmesi gerekiyor ve fareler üzerinde başarılı olan çalışmalar, insanlar üzerinde her zaman aynı etkiyi göstermeyebiliyor.

Tüm bunlara rağmen bunun umut verici bir başlangıç olduğu söylenebilir. Ekip, gelecekte insanlı klinik deneylere odaklanarak öncelikle daha büyük hayvanlarda, ardından da insanlarda test yapmak istiyor.

YORUMLAR