Diyabetli Hastalar İçin Kan Şekerini Ölçen Dövme Teknolojisi

Diyabetli Hastalar İçin Kan Şekerini Ölçen Dövme Teknolojisi

Google’ın elektronik dövme teknolojisi ve konuşan dövmelerden sonra, bu kez de bilim insanları dövmelere yeni bir boyut daha kazandırdılar. MIT ve Harvard Tıp Okulu araştırmacıları, vücuttaki değişimleri renk değiştirerek haber veren dövme mürekkebi geliştirdiler.

Bilim insanları bunun bir araştırma projesi olduğunun altını çizse de, teknoloji özellikle diyabetli hastalar için büyük umutlar taşıyor. Biyoteknolojideki ilerlemeleri dövme sanatının geleneksel yöntemleriyle harmanlayan araştırmacılar, biyosensör yerine geçen sıvılardan dövme mürekkebi tasarladı. Öyle ki, mürekkep kandaki glikoz seviyesi arttıkça maviden kahverengiye geçiyor.

 

Yine aynı şekilde, farklı biyosensörler kullanarak, kanın alkalinitesini ölçen pH sensörü de mordan pembeye dönüşüyor, sodyum sensörü UV ışığı altında floresanlaşırken, tuz alımı arttıkça daha yoğun bir yeşil hali alıyor.

Anlaşılan o ki, daha önce de Microsoft’la telefonları kontrol eden ‘duoskin’ dövme teknolojisini tasarlayan MIT, dövmelere farklı anlamlar yüklemeye kararlı görünüyor.

Yeni Beyin Simülasyonu, Parkinson Hastalığının İlacı Olacak

Bilim İnsanları HIV Virüsünü İlk Kez Yok Etti!

YORUMLAR