Diyanet'e Sorulan Sorular e-Devlet'e Taşındı

e-Devlet Diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uzun süredir yürütülen Alo Fetva hizmeti, Dini Soru Sor ismiyle e-Devlet üzerine taşındı. Yapılan yenilikle birlikte vatandaşların sorularını e-Devlet üzerinden Diyanet’e ulaştırabilecekleri söylendi.

Yakın zaman önce kullanıma açılan soy-ağacı sorgulama ve veraset ilamı gibi hizmetlerle adından söz ettiren e-Devlet Kapısı, yeni özellikleriyle vatandaşlara ulaşmaya devam edeceğini açıklamıştı. Yılsonuna kadar devlet kurumlarındaki neredeyse her hizmetin e-Devlet üzerine taşınacağını söyleyen yetkililer, yapılan çalışmaları hızlandırmışlardı.

Kullanıma açılan yeni e-Devlet hizmetiyse Dini Soru Sor oldu. Uzun süredir Alo Fetva'da soru cevaplama görevini yerine getiren Diyanet İşleri Başkanlığı, 2000 karakterle sınırlı olmak kaydıyla, e-Devlet üzerinden başkanlığa ulaştırabileceğini duyurdu. Kişi ve kurumları hedef alan, üçüncü şahısları ilgilendiren ve dini içerikli olmayan soruları cevaplamayacağını söyleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi açıklamasında cevaplandıracağı soru türlerini şöyle sıraladı: “Adak, yemin, ahlak, aile hayatı, inanç, hurafeler, dinler, dua ve zikir, hac, umre, Hz. Peygamber, kadınlara özel, Kur'an-ı Kerim, kurban, mezhepler, miras ve vasiyet, namaz, oruç, sosyal hayat, taharet, tasavvuf, ticari hayat, tıp ve sağlık, vakıf, yiyecek ve içecekler, zekat ve sadaka…”

Dini Soru Sor hizmetinden yararlanmak için yapmanız gerekenler ise oldukça basit: Öncelike bir e-Devlet şifresi edinmek. Ardından T.C. Kimlik No ve size verilen şifre aracılığıyla e-Devlet'e giriş yapmak ve karşınıza çıkan arama kısmına "Dini Soru Sor" yazmak. Ardından yönlendirileceğiniz sayfada, Dini Soru Sor başlığına tıklayarak, aklınıza takılan soruları Diyanet İşleri Başkanlığına yöneltebilir ve yukarıda bahsi geçen kriterlere uyması durumunda gerekli cevapları alabilirsiniz. 

YORUMLAR