Doğrudan Güneşe Bakan Süper Teleskop

Doğrudan Güneşe Bakan Süper Teleskop

Tamamlandığında dünyanın en büyük ve en güçlü güneş teleskobu olacak olan DKIST'ın inşaatına devam etmek için ödenek alındı. Teleskop 355 milyon dolar harcanarak geliştirilecek ve güneşle ilgili tüm sorulara cevap verebilecek. Daniel K Inouye Solar Teleskobu (DKIST) çağdaş astronominin bir dönüm noktası olacak. Şimdiye kadar güneşle ilgili olarak sorulan ve cevaplanması oldukça güç olan tüm soruların gün yüzüne çıkacağı düşünülüyor. Hawaii'de inşaatına başlanan teleskobun 2019 yılından itibaren tam kapasiteyle hizmete gireceği düşünülüyor. 

Teleskobun yapımında Amerikan ve İngiliz üniversiteleri ortak çalışıyorlar. 4 metre çapında ana mercek ve yansıtma mekanizması olan DKIST, 100 kilometre öteden 5 kuruşluk bozuk parayı saptayabiliyor ve en ince detaylarına kadar inceleyebiliyor. Dünya üzerinde henüz bu kadar net ve hızlı yakınlaştırma (zoom) özelliği bulunan başka bir teleskop yok.

İnsanlığın yaşam kaynağı olması açısından son derece önemli bir yıldız olan güneşin sırlarının ve davranışlarının saptanması olası tehlikelere karşı hem önlem alınması, hem de geleceğe yönelik enerji planları yapılmasına olanak tanıyacak.  

Google+: Yıldızlarla Parti Yapın!

Kepler Teleskobu Yeni Bir Süper Dünya Keşfetti

NASA’nın Göz Bebeği Hubble Dünyaya mı Düşüyor?

YORUMLAR