Koronavirüsün Gaz Çıkarma Yoluyla Yayıldığı İddiası Asılsız Çıktı

Doktorlar, koronavirüsün gaz çıkarma yoluyla dünyaya yayıldığını iddia ediyor.

Kovid-19 hastalarının pantolon giymediği zamanlarda gaz çıkarmalarının virüsü yaydığı yönünde yeni iddialar ortaya atıldı.

Yeni tip koronavirüs Covid-19 salgını bazı doktorlara göre gaz çıkarma yoluyla yayılıyor. 2020’nin başlarında yapılan testlerde Kovid-19 hastalarının yarısından fazlasının dışkısında virüs tespit edildi. Doktorlar, bedensel gazların bakterileri yayabilecek küçük dışkı partikülleri içerdiği konusunda uyardı.

Avustralyalı doktor Andy Tagg’in araştırmasında, virüs SARS-CoV-2’li hastaların yüzde 55’nin dışkılarında ortaya çıktı. Virüs, 17. gününe kadar semptom göstermeyen bir hastanın dışkısında tespit edildi. 2001’de Avustralyalı doktor Karl Kruszelnicki ve mikrobiyolog Luke Tennent de bedensel gazların hastalık yayıp yaymayacağını görmek için bir deney yapmıştı. Dr. Tennent, bir meslektaşından iki petri kabına 5cm mesafeden pantolon giyerken ve giymezken gaz çıkarmasını istemiş, deney sonucunda ilk petri kabı temiz çıkarken, ikinci petri kabında bakteri oluştuğu görülmüştü.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, pantolonun yeni koronavirüsü taşıyabilecek gazlara karşı etkili bir engel olduğunu duyurmuştu. Pantolon giyilmesi durumunda bedensel gazların virüsü iletme ihtimalinin düşük olduğu ancak hasta kişinin pantolon giymezken çok miktarda gaz çıkarırsa yakınında maruz kalan kişi/kişilerin risk altında olabileceği belirtilmişti.

Ancak, virüsün gaz çıkarma yoluyla da yayılabildiğine dair deneyler olsa da bir kesinlik söz konusu değil. Doktorlar, emin olmak için daha fazla kanıtın olması gerektiğini söylüyor ve güvende olmak için her zaman uygun koruyucu kıyafet giyilmesini öneriyor.

Avustralyalı doktorun iddiaları asılsız çıktı

Geçtiğimiz gün itibarıyla Avustralyalı Doktor Andy Tagg'in ortaya iddialar, dünyanın dört bir haberleşmişti. Birçok farklı mecrada haberleşen konunun, gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Konu ile ilgili araştırmalarını yapan Teyit.org isimli internet sitesi, kaynağın bir şakadan ibaret olduğunu dile getirdi. Konunun ayrıntıları ise şöyle aktarıldı: "İddia, İngiliz doktor ve aynı zamanda bir televizyoncu olan Xand Van Tulleken’in sosyal medya hesabında esprili bir dille yazdığı paylaşımdan dolayı ortaya çıkmış. Bu paylaşım 2001 yılında Dr. Karl Kruszelnicki ve Luke Tennent’in bir çalışmasını hatırlatmış. Sonrasında da Covid-19’un da böyle yayılabileceği gündeme gelmiş."

Yeni tip koronavirüs COVID-19 ise bilindiği gibi damlacık yoluyla bulaşıyor. Daha doğrusu "Covid-19 kişiden kişiye öksürük, hapşırık gibi küçük damlacıkların çevreye yayılması durumunda bulaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü, ABD Hastalık Kontrol ve Kontrol Merkezi ya da Sağlık Bakanlığı gibi resmi kurumların hiçbiri, hastalığın gaz çıkarma yoluyla bulaşacağını söylemiyor."

YORUMLAR