Dolandırıcılar 20 Bin Kişinin Banka Bilgilerini Ele Geçirmiş!

Dolandırıcılar 20 Bin Kişinin Banka Bilgisi 1

Denizli merkezli bir dolandırıcılık çetesinin, internet üzerinden kişilerin banka bilgilerini ele geçirdiği ve bu yolla yaklaşık 400 bin TL’lik vurgun yaptığı belirlendi. Denizli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, şüphelilere yönelik soruşturma başlattı.

Ekipler, dolandırıcılık olayının Türkiye genelinde başka şehirlerde de yapıldığını belirledi ve soruşturmayı genişletti. Şüphelilerin, banka isimlerini kullanarak müşterilere elektronik posta (e-mail) gönderdiği, müşterilerin bu e-mail’leri cevaplamasıyla bilgilerin ele geçirildiği tespit edildi.

Denizli'de 3 kişinin bu yöntemle 9 bin lira dolandırıldığını tespit eden polis ekipleri, olaya karışan 7 şüphelinin yerini belirledi ve geçtiğimiz Cuma günü harekete geçti. Denizli merkezli soruşturmada, İstanbul, Antalya, Kocaeli, Osmaniye ve Kastamonu'da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Yapılan operasyonlarda şüpheliler E.D., O.T., E.K., Ö.Y., Ç.K., A.Ç. ve Y.S.A. gözaltına alındı.

Dolandırıcılar 20 Bin Kişinin Banka Bilgisi 2

Polis ekipleri, şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yaptıkları aramalarda hard disk, dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarına el koydu. Cihazları inceleme altına alan ekipler, bilgisayarlarda yaklaşık 20 bin kişiye ait banka bilgisinin yer aldığını tespit etti.

Olayın mağdurlarından 3’ü Denizli’de olmak üzere farklı illerdeki birçok kişinin hesabından para çeken dolandırıcılar, bu yöntemle yaklaşık 400 bin TL ele geçirdi. Şüpheliler, polis merkezindeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilerek tutuklandı.