Dolandırıcıların Hedefinde 2018 Dünya Kupası Var

Dolandırıcıların Hedefinde 2018 Dünya Kupası Var

Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası’na sayılı günler kala, Kaspersky Lab uzmanları çok çarpıcı bir araştırmanın altına imza attı. Güvenlik uzmanları, dolandırıcıların dev turnuvanın ‘misafir’ biletlerini kullanıcılara çok yüksek fiyatlara satın alma imkanı sundukları kimlik avı e-postaları keşfetti. 

Söz konusu e-postalardaki bazı biletler, orijinal fiyatının 10 katına satılıyor, ancak sıkı kayıt ve transfer prosedürleri nedeniyle biletlerin büyük olasılıkla kullanılamayacağı belirtiliyor. 

Kaspersky Lab uzmanları, dolandırıcıların bu yöntemle, kullanıcıların hem paralarını hem de kişisel verilerini ele geçirdiğini söylüyor. Böylece bu verileri ileride daha fazla para çalmak kullanıyorlar.

2018 Dünya Kupası biletlerinin yalnızca FIFA’nın resmi sitesinden satın alınabildiğini belirten uzmanlar, güvenlik nedeniyle çok katmanlı ve karmaşık bir satın alma prosedürü uygulandığını ifade ediyor.  Bilet alma işleminin üç aşamada gerçekleştiğini ve bir kişinin yalnızca 1 adet bilet satın alabildiğini aktaran güvenlik uzmanları, Bunun tek istisnasının bir kişinin 3 adede kadar ek bilet almasına izin verilen misafir biletleri olduğunu vurguluyor.

2018 dünya kupası rusya

Dolandırıcılar ise Dünya Kupası ile ilgili yüzlerce alan adı alarak misafir biletlerini satmak için siteler kurdular. Bazı sitelerde fiyatlar normalin iki katına çıkarken, Kaspersky Lab uzmanlarına göre bazı biletler orijinal fiyatının 10 katına satışa sunuldu. Ön ödeme şartı koşan dolandırıcıların biletleri göndereceğinin de garantisi bulunmuyor. Ayrıca, başkaları için ayrılan misafir biletleriyle stadyuma girilip girilemeyeceği veya biletlerin gerçek olup olmadığı da bilinmiyor. 

Kaspersky Lab Kıdemli Web İçeriği Analisti Andrey Kostin, "Yaptığımız araştırmaya göre, çok fazla para ödeyen bu kullanıcılar karşılığında hiçbir şey alamayabilirler. Bu tür siber dolandırıcılık yöntemleri ileride daha fazla para çalınabilmesine de yol açabiliyor. Sporseverlerin bilet satın alırken çok dikkatli olmaları gerekiyor. Teklifler ne kadar çekici olursa olsun, dolandırılmadığınızdan emin olmanın tek yolu yalnızca yetkili satıcıları kullanmaktır”  ifadelerini kullandı. 

Rus güvenlik şirketi Kaspersky Lab, dolandırıcıların ağına düşmemek için şu önerileri yapıyor:

  • Biletleri yalnızca resmi kaynaklardan satın alın. Site adreslerini ve gitmek istediğiniz bağlantıları her zaman iki defa kontrol edin.
  • Tanımadığınız kişi veya kurumlardan gelen, şüpheli veya alışılmışın dışında adresler barındıran e-postalar, kısa mesajlar, anlık mesajlaşma iletileri veya sosyal medya paylaşımlarındaki bağlantılara tıklamayın.
  • İnternet üzerinden yapacağınız alışverişler için kısıtlı limite sahip ayrı bir banka kartı kullanın. Bu şekilde, banka bilgileriniz çalınırsa çok daha ciddi bir finansal kayıptan kurtulabilirsiniz.
  • Riski azaltın. Zararlı kimlik avı sitelerinin güncel veri tabanına sahip sağlam bir güvenlik çözümü kurun.