Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Pes Dedirtti!

Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Pes Dedirtti!

Dolandırıcıların son yöntemi bu kadar da olmaz dedirtti. E-ticaret platformlarında satılan bilgisayar ve akıllı telefon gibi pahalı elektronik ürünleri hedef tahtasına koyan dolandırıcı çetesi, ilan sahiplerini ve kargo firmalarını akıllara durgunluk veren bir yöntemle kandırıyor. Detaylar haberimizde.

Ekşi Sözlük ’te bir yazarın gündeme taşıdığı dolandırıcılık olayı, kısa zamanda sosyal medyanın gündemine oturdu. 

Dolandırıcıların mesken tuttuğu yer ise birçok kategoride ilan ve e-ticaret işlemlerinin yapıldığı online bir platform olan Sahibinden.com. 

Sahibinden.com’a 11.500 TL değerindeki bilgisayarını satmak için ilan verdiğini dile getiren Ekşi Sözlük  yazarı, “Bir şahıs beni arayarak söz konusu ürünü satın almak istediğini, ürünü İstanbul’da kendisine gösterebilecek bir yakınım olup olmadığını sordu. Kendisine eğer ciddi alıcıysanız ürünü kuzenime gönderirim, sizi arar ürünü beğenirseniz parayı havale edersiniz dedim. Daha sonra parayı ben hesabımdan gördüğüm takdirde kuzenimin ürünü kendisine teslim edeceğini, alışverişin de bu şekilde tamamlanacağını söyledim”  ifadelerini kullandı.

Dolandırıcıların akıllara durgunluk veren planı ise tam bu noktada başlıyor. Karşıdaki kişinin bu teklifini kabul ettiğini söyleyen Ekşi Sözlük  yazarı, ürünü şahsın isteği Aras Kargo Günaydın uygulaması ile gönderdiğini dile getirdi. 

Ürünü orijinal kutusunda teslim ettiğini ve kargo görevlisine ürünün 15.000-20.000 TL değerinde bir bilgisayar olduğunu, alıcının adresinden ve kendisinden başka kimseye verilmemesi gerektiğini söylediğini ifade eden mağdur, şu ifadeleri kullandı:

“Kargoyu verdikten sonra telefonuma mesaj geldi. Bunun üzerine kuzenimi aradım. Ancak kargonun kendisine gelmediğini söyledi. Kargoyu arayınca bana kargonun üzerinde 'Samet Doğan teslim alabilir' şeklinde kurşun kalemle not düşüldüğünü, bu nedenle de kendilerinin Samet Doğan kimliğiyle şubeye gelen kişiye bilgisayarı teslim ettiklerini söylediler."

Dolandırıcı çetesinin kendisiyle beraber başka bir kişiyi daha mağdur ettiğini belirten Ekşi Sözlük  yazarı, “Benimle aynı gün samsundan bir arkadaşı aramış bu şahıs. Kargo görevlilerine de alıcının eşiyim demiş. Kargo görevlileri de teslim etmişler. O arkadaşın zararı da 28 bin TL”  ifadelerini kullandı.