Doların Yükselişi Elektronik Cihazlara Yüzde 10 Zam Getirecek

Doların Yükselişi Elektronik Cihazlara Yüzde 10 Zam Getirecek

Dolar'ın durdurulamaz yükselişi elektronik sektörünü derinden etkiledi. 3 lira 40 kuruşa kadar ulaşan dolar, elektronik cihazlara yüzde 10 zam yapılmasına neden olacak.

Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kaybetmesiyle birlikte piyasalarda da hareketlilik başladı. Stokları günden güne eriyen mağazalar ilerisi için kara kara düşünürken, tüketicileri de zam telaşı sardı. Piyasadaki lektronik cihazların yurt dışından gelmesi ve doların her geçen gün değer kazanmasıyla birlikte yılbaşına kadar elektronik cihazların hemen hepsine yüzde 10 zam yapılması bekleniyor. Gündemi değerlendiren mağaza müdürleri ise kurların bu hızla yükselmeye devam etmesi halinde ilerleyen günlerde tüketicileri maddi açıdan zorlu günlerin bekleyeceğini söylüyorlar.

Dolar son günlerin en hızlı yükselişini yaparak 3.40 seviyelerine kadar çıktı. Tarihin yükseliş rekorunu kıran dolar, teknoloji pazarına da darbe vurdu. Doların yükselişi hakkında konuşan Casper Pazarlama Direktörü Feray Karaman, "Şu an tüketiciye bir şey yansımadı ancak ürüne bağlı olarak yüzde 5-10 arası zam kapıda" şeklinde açıklama yaparak gündemi değerlendirdi. Öte yandan Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, kurların bu yükselişinin devam etmesi halinde fiyatların tüketiciye kesinlikle olumsuz yansıyacağını ifade ediyor. MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım ise satın alımlarını toplu olarak yaptıklarından dolayı mağaza olarak kur artışının kendilerini kısa vadede etkilemeyeceğini belirtti. 

Mağazaların açıklamalarına bakıldığında 4-5 hafta sonra doların bu yükselişi tüketicilere zam olarak geri dönecek ve ortalama 2.000 TL'lik bir ürün tüketicilere 2.200 TL'ya satılacak. 

YORUMLAR