Donald Trump Apple'ı Tamamen Amerika'ya Çağırıyor

Donald Trump Apple'ı Tamamen Amerika'ya Çağırıyor

Donald Trump'ın seçim vaatleri incelendiğinde, bağlı olduğu Cumhuriyetçi Parti'nin görüşlerini yansıtan "vergi indirimlerinin" ön plana çıktığı görülüyor. Aynı zamanda Donald Trump'da seçim kampanyasında bunu sıkça dile getirdi. Şu anda Amerikalı birçok şirket, emeğin daha ucuz olduğu ülkelerde üretim yapıyor ve vergilerde fabrikanın kurulu olduğu ülkelere ödeniyor. Bu düzeni bozmak isteyen Trump, Apple'ın üretimini tamamen Amerika'da yapmasını istiyor. 

The New York Times ile geçtiğimiz günlerde yaptığı bir röportajda Trump, kendisinin Apple CEO'su Tim Cook ile bir görüşme yaptığını belirtti. Vergi indirimleri konusunda ciddi olduğunu ileten Trump, üretimi ABD'ye geri getirmek istediğini ve Apple'dan da bunu beklediği ifade etti. "Tim'i aradım ve dedim ki" şeklinde konuşan ABD'nin yeni seçilmiş başkanı, "Tim, benim için gerçek bir başarı sayılacak şeylerden birini biliyorsun, Apple'ın Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük bir fabrika ya da fabrikalar inşa etmesini istiyorum" dedi.

Bilindiği üzere Apple, üretiminin büyük çoğunluğunu Çin ve Tayvan'da gerçekleştiriyor. Bu ülkelerde Foxconn ve Petagron şirketlerine sahip olan Apple, hepimizin hayranlıkla izlediği teknolojileri, iş gücünün ucuz olduğu ülkelerde yapıyor. Trump'ın bu çağrısı Apple'ı Amerika'ya çekmeye yeter mi bilmiyoruz ama vergi indirimlerini duyduktan sonra daha sağlam hareket edeceklerine eminiz. 

Yeni Nesil iPhone’lar Donald Trump Yüzünden Çok Daha Pahalı Olabilir

Donald Trump'a Özel Altın Kaplama iPhone 7 Rekor Fiyatla Satışta

YORUMLAR