Donald Trump’ı Twitter’dan Atabilmek İçin Para Topluyorlar

Donald Trump’ı Twitter’dan Atabilmek İçin Para Topluyorlar

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, attığı tweetlerle her zaman gündemde olan bir isim. İnsanların sinir uçlarına dokunan paylaşımlarıyla, Amerikan kamuoyundan büyük tepkiler alan Trump, bir imza kampanyasıyla daha karşı karşıya. Trump karşıtları, Trump’sız bir Twitter için para toplamaya başladı.

Trump’ı ‘Dünyayı Twitter’dan yöneten adam’ olarak tanımlarsak, sanırım yanlış bir ifadede bulunmuş olmayız. Zira Trump, attığı tweetlerle ekonomiyi belirliyor, iç siyaseti yönetiyor ve hatta yabancı ülkelere gözdağı veriyor. Twitter’ı basit bir sosyal medya aracı olarak görmeyen ABD Başkanı Donald Trump, verdiği demeçte başkan seçilmesindeki anahtar noktalardan bir tanesinin de Twitter olduğunu söylemişti.

Ancak attığı saldırgan tweetlerle belli kesimlerin tepkisini çeken Trump, kendisine karşı yürütülen bir imza kampanyasıyla daha karşı karşıya. Bilindiği gibi Trump karşıtları uzun zamandır Twitter’a, Donald Trump’ın Titter hesabının kapatılması yönünde baskı yapıyor. Fakat şu ana kadar Trump’ın attığı saldırgan tweetler için herhangi bir somut adım atılmadı.

Twitter yönetiminden umudunu kesen Trump karşıtları, para toplayarak Twitter’ı satın almanın peşine düştü. goFundme servisinde başlayan bir fonlama projesi Twitter’da söz sahibi olmak için yeterli parayı toplamak istiyor.

Star Wars filmlerinin efsane karakteri Luke Skywalker’a hayat veren ünlü aktör Mark Hamill de kampanyaya destek verenler arasında yer alıyor. Eğer bu ütopik kampanya amacına ulaşırsa fon yönetiminin ilk icraatı Donald Trump’ın Twitter hesabını silmek olacak.

Hatırlayanlar olacaktır, geçtiğimiz haftalarda eski CIA ajanı Valerie Plame Wilson da ülke genelinde yeni bir kampanya başlatmıştı. Wilson, Trump’ın Twitter hesabını kapatmak için 1 milyar dolar yatırım toplayarak Twitter’a ortak olmak istiyor. Ancak Wilson’ın şuana kadar yalnızca 12.000 dolar toplayabildiğini de belirtelim.

Washington Post’tan Trump’ın Tweetlerine Özel Eklenti

Fake (sahte) haber sitelerine açılan savaşın yanına  Beyaz Saray’ın dahil da olduğu seçimlerin hacklendiği iddiası eklenince medya doğrulama konusunda adım atmak zorunda hissetmişti. Washington Post tarafından bu yılın başlarında duyurulan eklenti sayesinde kullanıcılar yalnızca Trump’ın tweet’lerindeki iddiaları doğrulatmakla kalmayacak, herhangi bir yere tıklamadan haberdeki önemli unsurla ilgili detaylı bilgi alma şansına da erişebilecek.

RealDonaldContext’ adlı eklentinin Firefox ve Chrome versiyonları kullanımda. Sıranın diğer tarayıcılara da gelmesi bekleniyor.

Donald Trump Twitter'dan Ayrılırsa Platform Ekmeğinden Olur mu?

Trump’ın Olay Yaratan Tweetleri Tuvalet Kâğıdı Oldu!

The Washington Post ve New York Times Yalan Haber Mağduru Oldu

YORUMLAR