Doom 2'nin 24 Yıllık Gizemi En Sonunda Çözüldü

Doom II gizem

Efsane oyunlar arasında kendine yer bulan yapımlardan biri olan Doom II, 24 yıl sonra tekrar gündeme geldi. Bir Doom hayranı, tam tamına 24 yıl sonra Doom 2’nin bulunamayan gizemini buldu.

Rockpapershotgun isimli internet sitesi tarafından haberleştirilen keşif, sonrasında oyunun yapımcılarından olan John Romero tarafından da kutlandı. Bütün olay ise en ünlü Doom oyuncularından Zero Master’ın paylaştığı videoyla başladı. Zero Master, uzun uğraşlar sonucunda oyunda kalan son gizemi bulmayı başardı ve yüklediği videoyla yaptığı keşfin oyun içi hata olmadığını kanıtlarken, John Romero’nun da konuyu onaylamasıyla birlikte 24 yıl sonra beklenen video gelmiş oldu.

Secret #4 olarak adlandırılan gizemin oyunda bulunduğu biliniyor ancak bir türlü gizeme ulaşılamıyordu. Bunun sebebiyle gizemin olduğu sektör (sektör 147), yükselen teleport pedinin bitişinde yer aldığından ve sadece 16 birim genişlikte yapıldığından, oraya girmek imkansız olarak görünüyordu. Bu sebeple oyuncuların gizemin olduğu yere bir türlü ayak basamıyorlar ve sırrı tetiklemek adına gerekenleri yapamıyorlardı. Bu sebeple Doom 2 oynayanlar oyundaki gizemlerin sadece yüzde 90’nına ulaşabiliyorlardı.

Tüm bu zorluklara rağmen Zero Master oyunda küçük akılcılık yaparak gizeme ulaşmayı başardı ve oyunu yüzde 100 bitiren ilk kişi olarak, hemen yukarıda gördüğünüz videoyu paylaştı.

 

 

YORUMLAR