DOOM'un Geliştiricisi id Sofware 3 Alanda Guinness Rekorlar Kitabı'na Girdi

DOOM'un Geliştiricisi id Sofware 3 Alanda Guinness Rekorlar Kitabı'na Girdi

FPS oyun türünün günümüze gelmesinde en büyük emeğe sahip olan firma id Software bu emeklerinin meyvesini topluyor. Bilindiği üzere 90'lı yılların başlarında DOOM, Quake ve Wolfenstein gibi oyun serileri çıkış yapmış ve FPS türünün yaygınlaşmasını sağlamıştı. Bilgisayarlarımızın DOS platformunda bu oyunları oynayarak saatler geçirmiştik. Bu serilerin seneler sonra yayınlanan devam oyunları da yine aynı ilgiyi görmüştü. Firmanın geçtiğimiz aylarda oyun severlerin beğenisine sunduğu DOOM'un yenilenmiş versiyonu iyi inceleme puanları yakalarken kısa bir süre önce duyurulan Quake Champions göz alıcı görünüyordu.

id Software'in bu başarıları firmanın Guinness Rekorlar Kitabı'na girmesini sağladı. Üstelik sadece bir alanda değil, tam 3 alanda rekor kırıldı. Bu rekorlardan ilki Wolfenstein'in dünyanın en uzun ömürlü FPS serisi olması. İkinci rekor ise QuakeCon'un dünyanın en uzun ömürlü e-spor turnuvası olması. Son rekor ise id Software'in en uzun ömürlü FPS oyun geliştiricisi olması.

Oyun dünyasında bu kadar uzun süre bu kadar yüksek başarıyı korumak gerçekten güç bir iş. Birçok geliştiricinin kepenk kapattığı şu dönemde id Software zor bir başarının altına imzasını atmış. firma adına konuşan Tom Willits de bu başarının hayranları olmadan mümkün olmayacağını dile getirerek id Software oyunlarını oynayan oyunculara teşekkür ediyor.

Quake Champions'un Oynanış Videosu Yayınlandı

YORUMLAR