Drone Ordusu Kurmak İçin Oyun Üretiliyor!

Drone Ordusu Kurmak İçin Oyun Üretiliyor!

Teknolojinin genellikle iyi yönlerini anlatıyoruz ama savunma sanayisinde de gelişmeler devam ediyor. Amerika'da bulunan Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), kara birliklerini ikiye katlayacak drone ordusu projesi için bir oyun geliştiriyor. Oyuncular tarafından geliştirilecek stratejileri kullanacak droneların ABD ordusunu rahatlatması amaçlanıyor. 

Kentsel alanlar, uzun binalar ve dar sokaklar, askeri birliklerin birbiriyle olan iletişimini ve taktiklerini engelleyen unsurlar olarak ön plana çıkıyor. Hal böyle olunca yeni teknolojilere ihtiyaç duyuluyor. Kara birlikleri yıllarca basit drone'ları kullanmış olsalar da, DARPA bu teknolojinin daha efektif kullanılabileceğini düşünüyor. Bu bağlamda, kentsel bölgelerde askerlere yardımcı olması ve ihtiyaç duyacağı yeni taktikleri geliştirebilmesi için bir program başlatıyor. En iyi stratejileri video oyunlarından geliştirebileceklerini düşünen DARPA yetkilileri, oyun sayesinde 100'ü aşkın taktik üretmeyi amaçlıyor.

Offensive Swarm-Enabled Tactics (OFFSET) adı verilen bu program, yüzü aşkın insansız hava aracı drone sisteminin kullanılmasıyla oluşturulacak. Kullanılabilir bir arayüzün geliştirildiğini belirten yetkililer, yapay zeka ve sesli komutlarla birlikte sanal gerçekliği de kullanmayı düşündüklerini açıkladılar. Diğer yandan, operasyonel taktik ve manevralar geliştirmenin önemli olduğu OFFSET, fizik tabanlı bir taktik oyunu olacağı da belirtiliyor. Bir ağ üzerinden oynanabilecek oyun, kullanıcıların farklı yöntemleri keşfetmelerine, taktiklerini ve performanslarını değerlendirmelerine olanak sağlayacak. Rekabetçi oyun alanında oyuncular, birbiriyle etkileşime girebilecek ve droneları kontrol etmenin en iyi yollarını bulmaya çalışacaklar. 

Siz ne düşünüyorsunuz bilmiyorum ama umarım bu teknoloji "dünyanın yararına" olur. 

Apple Dronelarla Çalışarak Haritalarını Geliştirmeyi Planlıyor

DroneGunTüfeği Uçan Kaçan Her Drone’u Avlayabiliyor

YORUMLAR