Drone Yönetmeliğine Önemli Değişiklikler Geliyor

Drone yönetmeliği

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve gittikçe yaygınlaşmaya başlayan drone’lar konusunda önemli değişiklikler yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, drone kullanımına yönelik hazırladığı yönetmelik üzerinde değişikler yapmaya hazırlandığını duyurdu.

Bakanlık bünyesinde yapılacak çalışmalar neticesinde son drone teknolojileri ele alınarak yönetmelikte kimi değişiklikler yapılacağı belirtildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun, önümüzdeki dönemde drone'ların kullanacağı frekanslarla ilgili çalışma yapacağı aktarılırken, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün de kayıt sistemiyle ilgili bazı değişiklikleri düzenleyeceği kaydedildi.

Hürriyet gazetesinden Eray Görgülü'nün haberinde, mevcut yönetmelik kapsamında 500 gram ve üstü ağırlığındaki drone'ların e-Devlet üzerinden kayıt yapılması gerekirken, bu zorunluluk yeni yönetmelikle 250 grama kadar düşürüleceği bilgilerine yer verildi.

e-Devlet üzerinden yapılacak drone kayıtlarının daha kolay takip edilebilmesi adına çeşitli yazılımlar geliştirme çabasında bulunan bakanlık yetkilileri, yeni bir sistemin masada olduğunu ya da bandrol sistemine geçilebileceğini ifade ettiler. Haberde konuyla ilgili verilen bilgiler ise şöyle oldu: “Kayıt işlemi, drone'u satın alan kullanıcının inisiyatifine bırakılmak yerine, televizyon ithalatında uygulanan TRT bandrolü gibi ithalatçıya getirilecek bandrol zorunluluğuyla yapılacak. Yeni yönetmelikte, şehirlerde drone uçurulabilecek alanlara ilişkin de düzenlemeler yapılacak. Sportif ve hobi amaçlı kullanıma yönelik kentlerde serbest bölgeler belirlenecek ve kullanıcılar, herhangi bir kurumdan izin almaksızın bu bölgelerde drone uçurabilecek.”