Drone'lar Her Yerde: Artık Ağaç Dikip, Tarım da Yapabiliyorlar

Drone'lar Her Yerde: Artık Ağaç Dikip, Tarım da Yapabiliyorlar

İnsansız hava araçları (İHA) olarak adlandırdığımız drone'lar Türkiye’de otorite tarafından biraz hor görülseler de, elbet niyet de önemli. Drone'lar dünyada her işe koşabilecek kapasiteye sahip olduklarını kanıtlamaya devam ediyorlar. Sadece askeri amaçlarla kullanılmak üzere başlatılan drone projesi daha basite indirgenerek topluma da kazandırılınca, kullanıldığı alanlar da çeşitlilik göstermeye başladı. Arama ve kurtarma görevlerinde, film ve belgesel çekimlerinde, ulaşılamayacak yerlere ulaşmakta ya da sadece basit bir hobi olarak pek çok alanda hayatımıza giren dronlar, şimdi de tarla ekip ağaç dikiyorlar. 

Amazon ve Google’ın koli göndermek için tasarladıkları proje, çevrecilerin de dronları kullanmalarına ilham verdi. Belli ağırlıkları rahatça taşıyabilen dronlar, artık tarım ve ormancılıkta da kullanılabilecekler. Özellikle hektarlarca tarlayı son derece süratli bir biçimde, gövdelerine yerleştirtilmiş hazneler vasıtasıyla havadan tohumlayabilen dronlar, ağaç dikmekte de insanlığın hizmetinde olacaklar. 

Beyaz Saray'ın bahçesini düzenlemekte, çimleri ekmekte ve hatta bazı ağaçları budamakta hali hazırda kullanılan dronlar, yeşil alanrın korunması ve ağaçlandırılması için de hem keşif hem de dikim görevi üstlenmeye hazırlanıyor. 

Türkiye'de Drone Uçurmak Yasaklanıyor mu?

NASA Mars'a Helikopter Gönderecek

GoPro Kameralı Drone Üretimine Başlıyor

Amazon Prime Air Drone Araçları Hindistan'da Test Etmeye Başladı

YORUMLAR