Dropbox Audiogalaxy'i Satın Aldı

Dropbox Audiogalaxy'i Satın Aldı

Dropbox kişisel müzik servisi hizmeti Audiogalaxy'i satın aldı. Anlaşmanın ayrıntılarıyla ilgili henüz net bir bilgi olmamasına karşın, Audiogalaxy hizmeti kapatılıyor ve büyük olasılıkla ekip yeni özellikler üzerinde çalışmak için Dropbox takımına katılacak.

Audiogalaxy kullanıcıların bilgisayarlarından bir internet tarayıcısı aracılığıyla veya herhangi bir mobil cihaz üzerinden kendi kişisel müzik listelerine ulaşmalarına izin veriyor.

Gelin görün ki servis bir bulut servisi değil ve uzak masaüstü aracılığıyla bilgisayarlarınızda bulunan müzik listelerinize ulaşmanıza izin veriyor. Sizin de anlayacağınız gibi bunu sağlayabilmek için evinizdeki bilgisayarınızın sürekli olarak açık olması gerekmekte.

Audiogalaxy hem bir hizmet hem de ekip olarak uzun bir geçmişe sahip olsa da satın alım işlemiyle birlikte ürün yıl sonunda kapatılacak.

Uygulama çalışmaya devam edecek ve böylelikle kullanıcılar müzik listelerine ulaşmaya devam edebilecekler ama Audiogalaxy üzerinde barındırılan müzik yayınları 31 Aralık 2012 tarihinden sonra geçerli olmayacaktır.

Bunun dışında uygulama ücretsiz olarak kullanılabilecek ama bulut servisi olarak kullanılan özellikler ödemeye tabi tutulacak. Ayrıca site bundan böyle yeni kullanıcı kaydı almayacaktır.

Audiogalaxy'nin doğası göz önünde bulundurduğumuzda Dropbox'ın ilgisini neden çektiğini söylemek hiç de zor değil. Zaten geçtiğimiz bir buçuk yıl içerisinde Google, Amazon, Apple gibi birçok büyük şirket bulut müzik hizmetlerini satın almıştı

Bu servislerin bir çoğu ne çok popüler ne de çok iyi değiller ama birçoğu kullanıcılara ufak bir ücretlendirme karşılığında çok büyük depolama alanı sunmakta. Bu da doğal olarak birçok bilgisayar kullanıcını cezbetmeye yetiyor.

Dropbox muhtemelen bu konuda kendisini tehdit altında hissetmiş olsa gerek ki böyle bir satın alma işlemini gerçekleştirdi diyebiliriz.

Bunun dışında Google ve Microsoft'un da bulut depolama servisi işine girmiş olması farklı özellikler için Dropbox'ı bu konuda tetiklemişte olabilir.

YORUMLAR