Dropbox, CloudOn'u Satın Alarak Kendi Belge Düzenleyicisine Kavuşuyor

Dropbox, CloudOn'u Satın Alarak Kendi Belge Düzenleyicisine Kavuşuyor

En bilinen ve kullanılan bulut depolama servislerinden olan Dropbox, İsrail merkezli bir girişim olan CloudOn’u satın aldığını duyurdu.  Bu satın almayla beraber, Dropbox artık sadece bulut depolama hizmeti değil, bunun yanında belge oluşturma ve düzenleme özelliklerine de kavuşacak.

Microsoft Office belgelerini düzenleme amacıyla yola çıkan CloudOn servisi, belge düzenlemeyle işe başlamış, daha sonra belge oluşturacak seviyeye kadar geliştirilmişti. Dokuz milyon kullanıcısının olduğu belirtilen servis, Microsoft’un Office uygulamalarını Android ve iOS platformları için de yayınlamasıyla biraz arka planda kalmaya başlamıştı. Tam olarak bu noktada, gelişmiş bir belge oluşturma ve düzenleme özelliğinin olmaması, Dropbox’ı satın almaya zorladı. Satın almanın fiyatı hakkında bir açıklama yapılmazken, 30 kişi olan CloudOn ekibinin Dropbox’a katılması bekleniyor. Yeni ekiple beraber Dropbox’ın İsrail’de de bir ofisi olmuş olacak.

Mart 2015’e kadar hizmet verecek olan CloudOn servisi, daha sonra tamamen sonlandırılacak. Dropbox’ın var olan mobil uygulamalarına da eklenmesi beklenen dosya oluşturma seçeneğiyle, özellikle Google Dökümanlar hizmetine rakip olunacak. Dropbox’ın devasa kullanıcı sayısını da düşündüğümüzde, firmanın kendi içerisinde belge oluşturma çözümü geliştirmesi çok doğru bir hamle olarak değerlendirilebilir.

YORUMLAR