Dubai'de Dünyanın İlk İklim Kontrollü Şehri İnşa Ediliyor

Dubai'de Dünyanın İlk İklim Kontrollü Şehri İnşa Ediliyor

Dubai uzun yıllardır sıradışı bina tasarımları ile öne çıkan kentlerden bir tanesi ve yine adından çok söz ettirecek bir proje ile karşımızda. Gezegendeki ilk iklim kontrolü barındıran şehri inşa etmeyi planlayan kent, böylece dünyanın her yanından insanların ilgisini bir kez daha üzerine çekecek.

Aslında bir şehir olmaktan ziyade bir alışveriş merkezi olacak olan merkez, büyüklüğünden dolayı bir şehir olarak da pekala adlandırılabilir. 7 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş parkuruna sahip olması beklenen bu yeni dev şehir, toplu taşıma imkanlarıyla içindekilerin araçlara ihtiyaç duymalarına da engel olacak.

İçerisinde tema parklarından tutun da otellere ve alışveriş mağazalarına kadar ihtiyaç duyulabilecek her şeyi barındırması planlanan bu devasa alışveriş merkezinin yılda 180 milyon ziyaretçiyi kendisine çekmesi bekleniyor. Son yıllarda ekonomik durgunlukla karşılaşan Dubai'nin bu durgunluğu aşmak için bu tip ekstrem projelere başvurmuş olması da mümkün.

Projeye dair hazırlanmış olan tanıtım videosunu aşağıda kolayca görebilirsiniz.

Şimdilik projenin bitim zamanına dair herhangi bir bilgi mevcut değil ancak Dubai'de gerçekleştirilen projelerin genellikle 5 yıl gibi çok kısa sürelerde bitirilmeleri nedeniyle bu projenin de önümüzdeki yıllarda karşımıza tamamlanmış olarak çıkacağına inanıyorum.

Microsoft Windows 7'nin fişini çekecek

YORUMLAR