Dünya Bankalarına Tüm Zamanların En Büyük Siber Saldırısı Gerçekleştirildi

Dünya Bankalarına Tüm Zamanların En Büyük Siber Saldırısı Gerçekleştirildi

Küresel çapta başlatılan siber saldırıda çeşitli kötücül (malware) programlar kullanıldı ve bankalardan 300 milyon doların üzerinde para çalındı. The New York Times'ın haberine göre dünya çapında 30 banka bu saldırıda zarar gördü.The New York Times'da yayınlanan ve internet üzerinde değişik kaynaklarca da onaylanan haberde Rusya, Japonya, Amerika ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeki bankalara siber saldırı düzenlendi. Şimdiye kadar düzenlenmiş en gelişmiş siber saldırı yöntemlerinin kullanıldığı belirtilen saldırıda bankalardan 300 milyon dolar yok oldu. Zamanlama, kullanılan yazılım ve taktikler açısından eşi görülmemiş bir saldırıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Kaspersky'nin Kuzey Amerika Bürosu, siber saldırganlarının ve kaybolan paranın izini sürebilmenin neredeyse imkansız olduğunu açıkladı. 

Bu çapta bir saldırının çok zaman alacağını ifade eden uzmanlar, saldırganların sabırlı ve zamanı çok iyi kullanan bir grup olma olasılığının yüksek olduğunu da belirtiyorlar. Bankaların güvenlik yazılımlarına sızarak, günlerce bankadaki para hareketlerinin izlenerek gerçekleştirildiği düşünülen saldırının ortaya çıkarılmasının mümkün olamayacağı da konuşuluyor.

Saldırının ilginç bir başka yönü daha var. Saldırıya maruz kalan bankaların hiç biri henüz bir açıklama yapmış ya da durumu şikayet etmiş değil. 

Microsoft Siber Suç Merkezi Açıyor

Kuzey Kore’ye Siber Saldırı Gerçekleşti, Tüm İnternet Gitti

HSBC Türkiye'ye Siber Saldırı Düzenlendi, 2.7 Milyon Kişinin Kart Bilgileri Çalındı

YORUMLAR