Dünya Geneli Markalarda Apple Birinci Sırada

Interbrand 2014'ün Dünya Çapı En İyi Markalar araştırması sonuçlandı, bir kez daha 100 marka olan listenin üst sıraları teknoloji firmaları tarafından domine edildi. Apple ise 118.9 milyar dolarlık değeriyle birinciliğe oturdu, Google onu takiben 107 mil

Dünya Geneli Markalarda Apple Birinci Sırada

Interbrand 2014'ün Dünya Çapı En İyi Markalar araştırması sonuçlandı, bir kez daha 100 marka olan listenin üst sıraları teknoloji firmaları tarafından domine edildi. Apple ise 118.9 milyar dolarlık değeriyle birinciliğe oturdu, Google onu takiben 107 milyar dolarla ikinciliğe yükseldi.

Listedeki 100 firmadan 13'ü teknoloji sektörüne ait ve bunların beşi ilk onda yer alıyor. Apple, Google, IBM ve Microsoft gibi teknoloji pazarına hizmet eden markalar araştırmayı üst sıralarda tamamladı. Geçen sene Interbrand'ın lideri olan Coca-Cola, Apple ve Google tarafından üçüncülüğe düşürüldü. Merak edilen marka Samsung ise listeye 7. sıradan giriş yaptı.

Marka rekabetinde ilginç olarak teknoloji devleri Disney ve MTV gibi eğlence sektörü devlerini, hatta araba şirketlerinden Mercedes Benz ve BMW'yi bile alt etmiş durumda. Lüks markalardan Louis Vuitton ve Cartier de bu sene düşenler kategorisinde girdi. Dünya genelinde yapılan bir araştırma olduğu düşünülürse aklınıza gelebilecek her markayı hayal edebilirsiniz, tabii öncelikle bunların ilk 100'e girmiş olması da gerekli.

Interbrand marka değerine karar vermede 3 anahtar hususu değerlendirdiğini söylüyor: şirketin ürün ve servislerindeki finansal performansı, markanın tüketici tercihinde ne kadar rol oynadığı ve markanın şirket adına ne kadar kazanç ve değer getirdiği. Genelde yapılan tüm bu karar değerlendirmelerinde özel uluslararası standartlar baz alınıyor ve marka gücü bu şekilde hesaplanıyormuş.

Sizce de Apple son dönemlerde dünya listesinde birinci sıraya yükselmeyi hak etmedi mi?

HTC RE Camera Resmi Olarak Tanıtıldı

Android Batarya Ömrünü Uzatacak Uygulamalar

YORUMLAR