Dünya Genelinde Aktif Olan Apple Markalı Cihazların Sayısı 1 Milyara Ulaştı

Dünya Genelinde Aktif Olan Apple Markalı Cihazların Sayısı 1 Milyara Ulaştı

Apple, bugün yaptığı açıklama ile dünya genelinde aktif olarak kullanılmakta olan cihaz sayısının 1 milyar adede ulaştığını belirtti. Dünya nüfusunun 7 milyar civarında olduğu düşünüldüğü zaman Apple markalı cihazların ne kadar yaygınlaştığı görülebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde çıkan habere göre Apple'ın 2016 itibarıyla satışlarında bir miktar azalma olacağı belirlenmişti. Bu da 2003'ten bu yana firmanın satışlarındaki ilk düşüş demek oluyordu. Fakat Apple'ın bugünkü haber ile dünya genelinde aktif 1 milyar cihazının olduğunun açıklanması da firmayı rahatlatacak bir gelişme oldu. Ayrıca istatistiklere göre Apple'ın 2015'teki başarısında en büyük pay yine iPhone'ların oldu. 74.78 milyon adet satılan iPhone sayesinde firma 18.4 milyar dolar gelir elde etti. Firmanın 2015'teki toplam gelir miktarının 75.9 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde iPhone'ların firmaya ne kadar faydalı olduğu da görülüyor.

Fakat Google'ın Android işletim sistemli cihazlarının bu kadar adede ulaşması 2014 yılında gerçekleşmişti. Fakat Android işletim sisteminin yüzlerce farklı markanın binlerce farklı cihazında kullanıldığı göz önüne alınırsa Apple'ın başarısı oldukça dikkat çekici oluyor. Yani rekabetin yine kıyasıya sürdüğü açıkça görülmekte. 

Apple'ın CEO'su Tim Cook, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Ekibimiz 2015'in son çeyreğini, yenilikçi ve gelişmiş cihazlarımız sayesinde Apple tarihindeki en verimli çeyrek yapmayı başardı. Ayrıca iPhone, Apple Watch ve Apple TV ürünlerimizde firma tarihindeki en iyi satış rakamlarına da ulaştık. Servis ve ürün miktarımız her geçen gün arttı ve sonunda 1 milyar adet aktif cihaz sayısına ulaşabildik."

YORUMLAR