Dünya Kupası Twitter'a Nasıl Yansıdı?

Dünya Kupası Twitter'a Nasıl Yansıdı?

Gündemin nabzının tutulduğu sosyal ağ Twitter, 2014 Dünya Kupası'nın da en çok konuşulduğu mecralardan biri oldu. Peki rakamlara bakacak olursak Twitter kullanıcısı kupa heyecanında en çok neyi konuştu?Dünya kupasına milli takımlarının katılamaması dünyada bazı futbolseverleri üzse de, futbolu öyle seviyoruz ki maçlar büyük bir ilgiyle dünya çapında izlenmeye devam ediyor. Bu ilgiden elbette sosyal medya da nasibini alıyor. Twitter ekibi kupa başından bu yana #WorldCup etiketiyle yapılan paylaşımları ve önemli anlarda atılan Tweetleri derlediği bir blog yazısı hazırlamış. Grup maçlarının başlamasından bu yana 2 haftada 300 milyon Tweet'te #WorldCup etiketi yer alırken, 2012 Yaz Olimpiyatları'nda bu sürede 150 milyon Tweet atılmasıyla karşılaştırılınca hem etkinliğin yaygınlığını hem de Twitter kullanıcısı sayısındaki artışı rahatça anlayabiliyoruz.

Hakkında en fazla Tweet atılan maç 12.2 milyonla Brezilya-Hırvatistan maçı olurken; aynı maçta kendi kalesine gol atan Brezilyalı oyuncu Marcelo'nun o anı dakikada 378 bin 85 Tweet ile en fazla Tweet atılan an olmuş.

Şu ana kadar Twitter'da en fazla anılan oyuncu istatistiğinde Arjantinli Messi'yi Brezilyalı Neymar takip ediyor. En fazla kullanılan ülke etiketleri ABD ve Brezilya'ya ait.

En fazla paylaşılan ve konuşulan Tweet ise Balotelli'nin kendi maçlarını almaları halinde bu iş İngiltere'ye yarayacağından kraliçeden öpücük istediği Tweet olmuş.

YORUMLAR