Dünya'nın Çevresinde Ay'dan Başka Bir Uydu Daha Keşfedildi

ABD'nin Arizona eyaletine bağlı Tuscon kentinde yer Steward Gözlemevi'nin Catalina İstasyonu'nun keşif araştırması olan Catalina Sky Survey’den bilim insanları, Dünya’nın etrafında dönen ikinci bir doğal uydusu olduğunu keşfettiler.

ABD'nin Arizona eyaletine bağlı Tuscon kentinde yer alan Steward Gözlemevi'nin Catalina İstasyonu'nun keşif araştırması olan Catalina Sky Survey’den bilim insanları, Dünya’nın etrafında dönen ikinci bir doğal uydusu olduğunu keşfettiler. Bu ilginç keşif, Dünya’nın Ay’dan başka bir uydusunun daha olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre küçük bir asteroid Dünya’nın yörüngesine girerek yeni uydusu oldu. Bu yeni uydu geçen hafta keşfedilmiş olsa da bilim insanları bunun yapay bir uydu ya da uzay çöpü olmadığından emin olmak için yaptıkları keşfi hemen açıklamak istemediler. Uydunun yapay olma ihtimalini eledikten sonra ise 2020 CD3 ismini verdikleri mini Ay’ın görüntülerini Twitter'da paylaştılar.

Astronomlara göre Dünya’nın bu yeni uydusunun yörüngesi, düzgün olmasa da uydunun büyüklüğü küçük bir araba kadar olduğu için Dünya için bir tehlike yaratmıyor.

Dünya’nın yeni uydusu aslında Ay’dan sonra keşfedilen ilk uydu değil. Bundan 14 yıl önce de bilim insanları başka bir uydu keşfetmişlerdi. Bu nedenle Dünya var olduğundan beri zaman zaman yörüngeye giren uyduların olduğu düşünülüyor. Ancak Ay'ın aksine bu uyduların ömrü uzun süreli olmuyor ve bir süre sonra Dünya'nın yörüngesinden ayrılıyorlar.

Catalina Sky Survey'in keşfettiği uydu her ne kadar bir süre sonra Dünya'nın yörüngesinden çıkacak olsa da yapılan bu keşif, asteroidlerin gezegen tarzı cisimlere yaklaştıklarında sergiledikleri hareketleri gözlemlemek açısından önem taşıyor.

YORUMLAR