Dünya'nın En Derin Noktasında Bile Plastik Atık Var

mariana çukuru plastik

Yapılan yeni bilimsel araştırmalar, dünyanın en derin noktası olarak adlandırılan Mariana Çukuru hakkında korkunç bir bilgiyi ortaya çıkardı. Bilim insanları, hiç gün yüzü görmemiş binlerce deniz canlısının yaşadığı çukurda dahi plastik atık bulunduğunu ortaya çıkardı.

Geochemical Perspectives Letters isimli akademik yayının kasım sayısında, Mariana Çukuru’nda mikroplastik tespit edildiğini ispatlayan bir makale yayınlandı. İlk okuyuşta ilginç gelmeyen bu bilgi, Mariana Çukuru’nun boyutları hatırlatılınca başka bir hale büründü. Japonya ve Endonezya arasında yer alan bu çukurun en derin noktasının 11 kilometre olduğu düşünülürse, böylesine el değmemiş bir yerde dahi plastik atık görülmesi, insanlığın Dünya’yı ne kadar kirlettiğini dehşet verici şekilde gösterdi.

Pasifik Plakası ile Mariana Plakası’nın çarpıştığı noktada oluşan Mariana Çukuru, 11 kilometrelik derinliği sebebiyle belirli bir noktadan sonra Güneş ışığı dahi geçirmiyor. Hatta su yüzeyinden atılan 1 kilogramlık kütlenin, çukurun dibine ulaşması dahi 1 saatten uzun sürüyor. 1 ila 4 derece arasında değişen sıcaklığa sahip olan ve 16,000 psi basınç uygulayabilen çukur, tüm bu özellikleriyle sebebiyle daha önce hiç görülmemiş canlılara da ev sahipliği yapıyor.

Dünya üzerindeki en ilginç noktalardan bir tanesi olarak gösterilebilecek Mariana Çukuru hakkında araştırmalar yapan bilim insanları, Mariana’da her 1 litrede 13.51 adet plastik parçası olduğunu belirttiler. Sadece su yüzeyine yakın bölgede de bulunmadığı görülen bu plastiklerin, çukurun 7 ve 11 kilometre aralığındaki bölgesinde de bulunduğu tespit edildi.