Dünya, THY Uçağının İzlediği Olağanüstü Rotayı Konuşuyor

THY Uçağının İzlediği Olağanüstü Rota Dünya Basınında

Başarılı reklam çalışmalarıyla dünya basınında sıkça kendine yer bulan Türk Hava Yolları (THY), bu kez uçağının izlediği olağandışı rota ile manşetleri süslüyor. 

Türk Hava Yolları’nın TK 800 seferli Panama-İstanbul uçağı, izlediği rota ile gündemde. 

Atlantik okyanusu üzerinde batıdan doğuya doğru esen jet rüzgarlarını arkasına alan uçak, normalden 610 kilometre daha fazla yol kat etmesine rağmen ilk rotası ile eşdeğer miktarda yakıt harcadı. 

THY’nin TK 800 seferli uçağının baş döndürücü rotası sırasıyla; Küba, daha sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin doğu kıyıları, Grönland, Norveç'in güney uçları, Danimarka, Polonya, Romanya ve en sonunda İstanbul.. 

thy panama istanbul rotasıı

FlightStats.com 'a göre, planlanan varış saatinden sadece 11 dakikalık farkla İstanbul’a inen A330 tipi uçak, havayolu standartlarının dışına çıkmayı başardı. Farklı ülkelerin hava sahasına girmeden uçuşu tamamlayan uçak, planlanan yeni rotada uçuş maliyetinde de büyük kazanım sağladı. Bu sayede ülkelere üst geçiş için ödenen vergiden tasarruf edilmiş oldu.

thy uçak

Uçağın izlediği rotadaki rüzgar verileri

Dünya basınında konuşulan bu olay hakkında bir açıklama yapan THY, şu ifadeleri kullandı:

“Farklı coğrafyalara sahip 122 ülkeye uçuş gerçekleştiren ve dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olan Türk Hava Yolları uçuş planlamalarındaki profesyonelliği ile farklı ve başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. Bayrak taşıyıcının 21 Ekim tarihinde düzenlediği TK 800 seferini icra eden Panama - İstanbul uçağı, Atlantik okyanusu üzerinde batıdan doğuya doğru esen jet rüzgârlarını arkasına aldı.

Uçak, daha uzun mesafe bir rotada uçmasına rağmen hem uçuş maliyetinde önemli bir tasarruf sağlandı hem de planlanan süreden yalnızca 15 dakika bir fark ile İstanbul’a ulaştı.

Normal koşullarda ortalama 10140 kilometrelik (6300 mil) –bir rotayı takip eden Panama – İstanbul uçağı için 21 Ekim günü okyanus üzerindeki rüzgâr hesaba katılarak yaklaşık 10750 kilometrelik (6683 Mil) bir rota planlandı.

Yaklaşık 610 kilometre daha fazla yol kat eden uçak rüzgârın etkisiyle diğer seferler ile eş değer miktarda yakıt harcayarak inişini gerçekleştirdi."

Uçaktaki yolcular neden bulutların üzerinde kuzey ışıklarını gördüklerini merak etseler de, muhtemelen zamanında ve güvenli bir şekilde İstanbul’a vardıkları için bu durumu pek de umursamamış olsalar gerek.