Dünya ve Ay Daha Önce Hiç Görmediğiniz Şekilde Fotoğraflandı

Ay dünya çin

Geçtiğimiz ay Çin, bugüne kadar hiç yapılmamış bir işi başararak, Ay’ın karanlık yüzüne iniş yapmıştı. Bugün ise bir başka Çin uydusu, Ay ve Dünya’nın hiç görülmemiş bir açıdan fotoğrafını yayınladı.

Ortaya ilginç bir sonuç çıkmasını sağlayan fotoğraf, 4 Şubat’ta Çin’in DSLWP-B / Longjiang-2 uydusu tarafından kaydedildi. 2014 yılında bir başka Çin uydusu Chang’e 5T1, Ay’ın daha önde olduğu ve Dünya’nın uydusuna göre daha küçük göründüğü bir fotoğraf yayınlayarak herkesi şaşırtmayı başarmıştı.

Longjiang-2, Ay’ın karanlık tarafına inecek Chang’e 4 aracının inişini kolaylaştırmak adına bir süre önce küçük bir mola vermeye başlamıştı. Uzay aracının başarılı şekilde uydumuza inmesinin ardından göreve geri dönen Longjiang-2, bu sefer Dünya’yı sanki bir uydu gibi gösteren fotoğrafıyla bizleri etkiledi.

Etkileyici fotoğraf Hollanda’da bulunan Dwingeloo Radyo Teleskobu tarafından uydudan alındı. Hollanda’daki merkezde görevli Tammo Jan Dijkema’nın, “Fotoğrafın orijinal boyutunu nereden bulabiliriz?” şeklinde gelen bir soruya verdiği, “Bu orijinal çözünürlük (ağır jpeg sıkıştırmasıyla 640 x 480). 16 kb boyutundaki bu fotoğrafı indirmek 20 dakika sürdü” cevap ise daha ilginçti. Radyo teleskobunun operatörü Dijkema, mesafelerin artmasıyla bağlantı problemlerinin çoğalmasını küçük ama etkili bir örnekle açıklamış oldu. 20 dakika’da indirilen fotoğrafı hemen yukarıda görebileceğiniz gibi, 2014 yılında çekilen bir önceki fotoğraf ise hemen aşağıda.

Ay dünya çin 1