Dünya Yetenek Endeksi Açıklandı! İşte Türkiye'nin Sırası

dünya yetenek endeksi 2018

İsviçre merkezli ekonomi okulu International Institute for Management (IMD), uzun süredir yaptığı Dünya Yetenek Endeksi listesini açıkladı. World Talent Wanking 2018 ismiyle yayınlanan raporda, birçok farklı ülke, çeşitli kriterlere göre değerlendirilerek, dünyanın en yetenekli insanları gün yüzüne çıkarıldı.

Dünyanın önde gelen kaliteli işgücü raporu hazırlanırken, üç ana başlığa odaklanıldı: Yatırım, geliştirme çekicilik. Üç kategoride, ülkelerin işgüçleri detaylıca incelenirken, bu alanlarda nasıl performanslar gösterdikleri tespit edildi. Yapılan incelemelerde eğitim, çıraklık, işyeri eğitimi, dil becerileri, yaşam maliyeti, yaşam kalitesi, ücret ve vergi oranları dikkate alındı.

Yapılan incelemelerden sonra dünyanın en yetenekli işçilerinin İsviçre’de olduğu tespit edilirken, ikinci sırada Danimarka, üçüncü sıradaysa Norveç yer aldı. İlk 10’da Avrupa dışından sadece Kanada kendine yer bulabildi. İlk 20 ülke arasında yine Avrupa dışından sadece Amerika Birleşik Devletleri, Singapur, İsrail ve Hong Kong yer aldı.

İncelenen 63 ülke arasında Türkiye kendisine 51. sırada yer bulabildi. Geçtiğimiz sene yapılan aynı sıralamada Türkiye yine 51. sırada kendine yer bulabildi. Yayınlanan listede özellikle 2014 yılından bu yana Türkiye’nin listede hızlı bir düşüş yaşadığı görüldü. Ülkemiz Dünya Yetenek Endeksi listesinde, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail, Yunanistan ve Endonezya gibi ülkelerin gerisinde kaldı.

IMD listeyi hazırlarken, eğitim harcamalarının gayri safi yurt içi hasılaya oranı, hükümetin öğrenci başına yaptığı harcama, öğretmen sayısı, işçilerin eğitim alma oranları, kadın işçi oranı, yaşam giderleri, yetenekli insanları ülkede tutabilme oranı, işçi motivasyonu, beyin göçü, eğitim sistemi, üniversite eğitim kalitesi gibi detaylar dikkate alındı. Bu sebeple İsviçre gibi az nüfuslu gelişmiş ülkeler listelerde kendilerine yukarlarda yer bulabilirken, Brezilya, Endonezya, Türkiye, Meksika ve Hindistan gibi yüksek nüfuslu gelişmekte olan ülkeler, listede aşağılarda yer aldılar.

Dünya Yetenek Endeksi 2018

dünya yetenek endeksi 2018 1

Dünya Yetenek Endeksi ya da World Talent Ranking listesinin detaylarını ve çalışmanın hangi konular incelenerek oluşturulduğunu görmek için IMD World Talent Index 2018 adresini ziyaret edebilirsiniz. Yayınlanan raporda Türkiye ve diğer ülkelerin listedeki sıralamalarına dair detaylıca açıklamaları bulmak da mümkün.