Dünyaca Ünlü Müzisyenler YouTube'a İsyan Ettiler

Dünyaca Ünlü Müzisyenler YouTube'a İsyan Ettiler

Aralarında David Guetta, Lady Gaga, Maroon 5 ve Sting gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin yer aldığı binlerce müzisyen gelir kaybettikleri gerekçesiyle YouTube'u AB'ye şikayet etti.

YouTube üzerinde milyonlarca hatta milyarlarca izlenme sayısına ulaşan ve kazandıkları gelirin önemli bir kısmını YouTube'dan elde eden binlerce müzisyen, gerçek haklarını alamadıkları gerekçesiyle YouTube'u Avrupa Birliği'ne şikayet etti. Avrupa Birliği'ne gönderilen "Avrupa müzik sektörünün sürdürülebilir geleceğinin güvenliğini sağlamak" başlıklı mektupta Coldplay, Lady Gaga, Maroon 5 ve ABBA gibi dünyaca ünlü pek çok müzisyenin imzası yer alıyor.

Yaklaşık bin kişilik bir müzisyen ve söz yazarının imzasının yer aldığı mektupta, Google'ın YouTube hizmeti gibi kullanıcıların yükleme işlemleri yapabildiği uygulamalar nedeniyle müzisyenlerin gerçek haklarını alamadıkları iddia ediliyor. Ayrıca bu durumun sadece günümüz için değil, ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacak yeni müzisyenlerin piyasaya tutunabilmesinin güçleşeceği de belirtildi. Çözüm olarak da AB Komisyonundan telif hakkı yasasının gözden geçirilmesi talep edildi. 

Google'ın Ofisini Bir Kez Daha Polis Bastı

Deprem Olup Olmadığını Google'a Sorabileceğiz

YORUMLAR