Dünyada 4 Milyara Yakın İnsan İnternetsiz Yaşıyor

Dünyada 4 Milyara Yakın İnsan İnternetsiz Yaşıyor

21. yüzyılda yaşıyoruz ve neredeyse her yerde internetin olduğunu düşünüyoruz. Fakat Uluslararası Telekomünikasyon Birliği bize bu bilginin yanlış olduğunu yüzümüze çarparak açıkladı.

Gelişmiş şehirler ve teknolojinin olduğu her yerde internete erişim mevut. Ülkemizde herkese kaliteli bir şekilde internet ulaşmasa bile dünyaya oranla oldukça iyi bir internetimiz var. Peki ya internet ülkemizde olmasaydı? Bilgi çağında yaşıyoruz ve bu çağda internet vazgeçemeyeceğimiz bir teknoloji. İnternet sayesinde dünyanın her yerine ulaşabiliyor ve istediğimiz her şeyi yapabiliyoruz. Fakat hala dünyanın büyük bir kısmı internet olmadan yaşıyor.

İnternet Hangi Ülkelerde Yok?

ITU olarak kısaltılan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği, yeni yayınladığı bir rapor ile bizlere çarpıcı gerçeği açıkladı. İnternet kullanımı gelişmiş ülkelerde normal seviyelerde kullanılıyor fakat iş az gelişmiş ülkelere gelince, işte o zaman gerçek internet kullanım oranı ortaya çıkıyor. ITU, en az gelişmiş ülkelerden gördüğü Haiti, Yemen ve Etiyopya'da internet kullanımın en düşük seviyelerde olduğunu söylüyor. Genel kapsamda baktığımızda ise Afrika yüzde 72'lik bir oranla en çevrimdışı yer konumunda.

Yukarıdaki resim tüm dünyanın internet kullanma oranını en iyi izah eden tablo olarak kabul edilebilir. Bu tabloya bakarak söyleyebiliriz ki; dünyada 3.9 milyar insan internet olmadan yaşamlarını sürdürüyorlar. Yani dünyanın büyük bir paydası yüzde 53'ü teknoloji çağında teknolojisiz yaşıyor.

İlginizi çekebilir: Sene 2015 Oldu Ancak Hala 4 Milyar İnsan İnternete Giremiyor

Peki internet mi önemli yaşam mı?

Editörden:

Dünyanın acımasız düzeni içerisinde -her ne kadar teknoloji çağındayız denilse bile- gelişmemiş ülkelerde internet olmaması gayet normal. Oradaki insanlar daha karınlarını bile doyuramazlarken bilgiye ulaşmaları elbette imkansız. Biz interneti genelde eğlence için kullansak bile internet bilgi ve çağdaşlık demektir. Fakat gelişmemiş ülkelerde imkan olmadığı için uzun bir süre daha internet kullanım oranı istenilen seviyeye ulaşmayacak gibi görünüyor. Aslında teknolojinin en büyük isimleri (şirketler) bu konuda çalışma yapsalar, birlik olup önce gelişmemiş ülkelerin refahını iyileştirseler belki o zaman internet kullanım oranı artabilir. Ama ne yazık ki kapitalizmin içerisinde olduğumuzdan dolayı bu asla gerçekleşmeyecek. Gelişmemiş ülkeler açlık içerisinde yaşarlarken, gelişmiş ülkeler hala orada burada internet yok diye rapor yazacaklar. Ve o meşhur atasözümüzle; "Tok, açın halinden anlamaz" diyerek kendi şahsi yorumumu bitiriyorum. 

İnternet Son Derece Mutsuz Bir Nesil Yetiştiriyor Olabilir mi?

İnternetin Tabutlarına Çivi Çaktığı 15 Kavram 

YORUMLAR