Dünyada 5 Binden Fazla Bitcoin ATM'si Var

Son zamanlarda yeniden yükselmeye başlayan Bitcoin ve diğer kripto paraları destekleyen ATM sayısı çoğalmaya başladı. Yapılan araştırmalara göre dünya çapında BTM olarak adlandırılan Bitcoin ATM'lerinin sayısı 5 bini geçmiş durumda.

Sunulan yeni raporlar doğrultusunda kripto para birimi kullanıcılarının Bitcoin (BTC) satın alabilecekleri veya satabilecekleri yaklaşık 90 ülkede, 5006 bağımsız BTM var. Bazı makineler aynı anda hem satış hem de alış hizmeti sunuyorken bazılarında ise bu hizmetlerin ikisi bir arada sağlanmıyor.

Bitcoin, Bu Yıl İlk Kez 9.000 Doları Geçti

Özellikle ABD'de artış gösterdiği ifade edilen BTM'lerin 150 tesiste kurulduğu belirtiliyorken en çok General Bytes'ın BTM yerleştirdiği aktarılıyor. Ancak BTM'lerin haricinde madeni para sayma operatörü Coinstar'ı içeren bir anlaşmada, 2000'den fazla ABD bölgesinde Bitcoin kullanımı aktifleştirildi.

ABD, BTM Pazarında Açık Ara Önde

ABD şu anda 3229 BTM ile dünyadaki üstünlüğünü koruyorken bu ay başlatılan yeni bir pilot programla makineler Circle K isimli marketlere getirildi. Markete alışveriş yapmaya gelen müşteriler Bitcoin işlemlerini de buradan halledebilecek. Konu hakkında BTM'leri kuracak şirketin Başkanı şunları söyledi:

"BTM pazarındaki rekabetin artması, kullanıcılara uygulanan ücretleri düşürüyor ve bu da çevrimiçi alternatiflerden belirgin şekilde daha kullanışlı olacak. Başta ABD olmak üzere dünyanın dört bir yanına BTM kurmak istiyoruz."