Dünyamıza Oldukça Yakın Bir Kara Delik Keşfedildi

Dünyamıza Oldukça Yakın Bir Kara Delik Keşfedildi

Bir zamanlar uzaklarda bir gökada olduğu düşünülen yıldız kümesinin aslında bir kara delik olduğu gökbilimciler tarafından keşfedildi.

Uzun süredir uzaklarda bir galaksi olduğu düşünülen bir yıldız kümesinin, radyo frekanslarındaki ve yapılan gözlemlerdeki tuhaflıklar sonucu bir kara delik olduğu anlaşıldı. Dünyamıza oldukça yakın sayılabilecek bir yerde bulunan kara deliğin keşfi başka kara deliklerin de dünyamıza yakın bir yerlerde olabileceği ihtimallerini akıllara getirdi. NASA'nın Chandra X-ray adlı gözlemevinden alınan veriler sonucu kara delik olduğu anlaşılan yıldız kümesinin uzun süredir sessiz olduğu da anlaşıldı.

Galaksi olduğu sanılan yıldız kümesi

Hubble Uzay Teleskobu'ndan alınan radyo frekanslarında bir tuhaflık olduğunu sezen gökbilimciler, gözlemevinden alınan verilerle radyo frekanslarını karşılaştırdıklarında yıldız kümesinin aslında bir kara delik olduğunu anladılar. Yapılan keşif sonucu kara delik içeren bir ikili yıldız sistemi olduğu anlaşılan yıldız kümesi konumu itibariyle de dünyamıza oldukça yakın bir konumda bulunuyor. VLA J2130 + 12 kod adıyla anılan yıldız kümesi dünyamıza yakın konumda bulunan başka kara delikler olabileceği fikrini de desteklemiş oldu.

Kara delik hakkında açıklama yapan NASA yetkilileri, "Önceki çalışmalarımızda edindiğimiz bilgilere dayanarak onlarca hatta milyonlarca kara delik bizim galaksimiz etrafında yer alıyor olabilir." şeklinde açıklamalar yaptı.

Kara Deliklerin Yıldızları Nasıl Yok Edebileceğinin Videosu Yayınladı

Son Derece Hızlı Büyüyen Bazı Kara Delikler Endişe Yaratıyor

YORUMLAR