Dünyanın Büyük PC Üreticilerinden Biri Olan Lenovo, Büyük Sıkıntılar Yaşıyor

Dünyanın Büyük PC Üreticilerinden Biri Olan Lenovo, Büyük Sıkıntılar Yaşıyor

Dünyanın önde gelen PC üreticilerinden olan Lenovo, 2015 yılı üçüncü çeyrek raporlarını 1 ay kadar geciktirdi. Raporlar açıklandığında ise durum oldukça karanlık görünüyordu.

Lenovo 2015 yılının üçüncü çeyreğini 714 milyon dolar zararla kapattı. Raporlarını her zamanki bütçe planlama programından tam 5 hafta sonra açıklayan Lenovo geçtiğimiz yılın aynı döneminde 262 milyon dolar net kar açıklamıştı. PC pazarındaki durgunluğun PC üreticilerini gerçekten sert etkilediğinin önemli işretlerinden bir olarak yorumlanan bu durum aslında oldukça düşündürücü.

Küresel olarak PC pazarı 2015 yılının ilk 9 ayında geçen yıla oranla tam 8 milyar 100 milyon dolar para kaybetti. Lenovonu kar kaybı da bu yıl yüzde 17 olarak açıklandı. Bu arada Lenovo’nun borsada hisseleri de değer kaybediyor. Lenovo hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Ekim ayında Motorola’yı Google’dan 2.9 milyar dolara satın almıştı. Ekonomi ve finans kulislerinde bu satın almanın Lenovo'ya hiç uğurlu gelemediği konuşuluyor. Geçtiğimiz aylarda toplam 3 bin 200 işçiyi çıkarmak zorunda kalan Lenovo’nun 2016’ya oldukça hasarlı girecek. 

Dev Üreticiler PC Satışları İçin Duygu Sömürüsü mü Yapıyor?

Windows XP'nin Sarstığı PC Pazarının Son Umudu Windows 10

YORUMLAR