Dünya'nın Çevresindeki Radyasyon Kemeri Tehlike Saçıyor!

Dünya'nın Çevresindeki Radyasyon Kemeri Tehlike Saçıyor!

Uyduların bile üzerinden geçerken güçlerinin düşmesine sebep olan ve Güney Amerika'nın neredeyse tamamını kaplayan radyasyon sıcak noktası, bilim adamları tarafından Güney Atlantik Anomolisi olarak adlandırılıyor. Daha önemlisi, Dünya'nın bu anomoli sebebiyle büyük tehlike altında olduğu söyleniyor. 

Uzayın herhangi bir noktasından Dünya'nın çevresine gelen, zararlı ve yüksek-enerji partikülleri içeren radyasyon kemerleri, gezegenimizin manyetik alanına girdiklerinde, Güneş'ten gelen kozmik ışınları engelliyor ve yüzeye ulaşamamalarına sebep oluyorlar. Hatta bu radyasyon kemerleri, elektronik aletlerin bozulmalarından tutun, hücrelerimize zarar vermeye kadar birçok kötü başka olaya da sebep oluyorlar.

Normalde radyasyon kemerleri, yeryüzüne 1,000km ile 60,000km uzaklıkta bulunuyorlar. Fakat Güney Amerika'nın üzerindeki bu kemer, bütün iletişim uydularını etkileyebilecek kadar aşağıda yani yeryüzünden sadece 193km ötede yer alıyor. Bu anomoli sebebiyle NASA'nın uzay araçlarındaki laptoplar bozulurken, Japonya tarafından üretilen en güçlü X-Ray teleskobun parçalanması gibi olaylar da yaşanabiliyor. Hubble gibi önemli uydular, bu alan üzerinden geçerken, gözlem yapamıyorlar.

Dünya'da yaşan insanlara zarar vermeyecek kadar üzerimizde yer alan bu kuşak, her ne kadar bizlere doğrudan etki edemese de uydularımızın ve diğer araçlarımızın bozulmasına sebep olarak, ilerleyen yıllarda daha büyük kayıplar ortaya çıkabilir. 

Uzaydan İlk Kez 4K Canlı Yayın Yapıldı

Devasa Gök Taşı Atmosfere Girerek Hiroşima Etkisi Yarattı

YORUMLAR